A Szabadtéri Színházak Szövetsége június 1-jén tartott sajtótájékoztatót, amelyen minden tag ismertette az idei nyár bemutatóit és a jövő évi terveket. Pócza Zoltán újonnan megválasztott szövetségi elnök nyitóbeszédében elmondta: ?Csodálatos környezetben olyan kulturális élményt kapnak a szabadtéri színházlátogatók, amely alapvetően változtatja meg a kultúrához való viszonyukat, hisz a szabadtéri színházak kicsit beavatószínházak is.? A szót ezután Vasvári Csaba, a Szentendrei Teátrum vezetője és a Színházművészeti Bizottság elnöke vette át, aki felhívta a figyelmet a szabadtéri színházak múltjára, amely az antikvitásig nyúlik vissza, hiszen a színházi kultúra szabad téren született.
A szót ezt követően Sipos Bulcsú Kadosa, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkári Kabinetjének megbízott kabinetfőnöke vette át, aki nyitóbeszédében hangsúlyozta: a színház, a színpad különleges világa a halhatatlanságában rejlik, hiszen mindaz, ami a színpadon elhangzik, továbbél gondolatként, érzésként, szembesítésként, hiszen az ember önmagát és az életét látja egy-egy darabban. Ebben a színházi világban pedig egészen speciális helyet foglalnak el a szabadtéri színházak, melyeknek valóban van egyfajta behívó szerepük, hiszen olyanokat is megszólítanak, akik talán most még távol vannak ettől a világától. Ezután kiemelte a sokat emlegetett behívó szerep sikerességét is, ugyanis az eddigi évekhez képest másfélszeresével nőtt a jegyeladás és emelkedett a nézőszám is.
A szót ismét Pócza Zoltán ragadta magához, aki megemlékezett a Szabadtéri Színházak Szövetségének megalakulásáról, amely 1997-ben történt: Gedeon József és Mátyás Irén kezdeményezésére jött létre a szövetség. ?Ez a húsz év nem telt el eseménytelenül, olyannyira nem, hogy most a kilenc tagszínházunk összesen 34 bemutatóra készül, 350 előadást láthat majd az idei nyári szezonban a közönség, és 250 ezer nézőt várunk színhelyeinkre? ? mondta el Pócza Zoltán. Majd kiemelte az idei Amfiteátrum-díjat, melyet a tavaly ősszel elhunyt szövetségi elnök tiszteletére Gedeon József Amfiteátrum-díjra neveztek át. Idén Szomor György kapta az elismerést, amelyet minden évben azok nyerik el, akik kiemelkedő teljesítményükkel sokat tettek a magyar szabadtéri színházi kultúráért.
Az esemény legvégén minden tagszínház bemutatkozott pár szóban és ismertette nyári előadásait. A sort az Agria Nyári Játékok vezetője, Kelemen Csaba nyitotta meg, aki elmondta: az idén negyvenkét évre visszatekintő társulat ismét elindul az Országos Operett és Musical Fesztiválon, melyen négy nagy operettel és négy nagy musicallel lépnek fel. A négy nagyjáték közül kettőt emelt ki, melyet a közönség szavazott meg ? ugyanis a közönség minden évben szavazhat a legnépszerűbb darabról, amelyet a társulat újrajátszik ?, így kerül harmadszor színpadra a Monte Cristo grófja című musical, az egri várban pedig háromszor is eljátsszák az Egri csillagokat.
A szót ezután az Esztergomi Várszínház vezetője, Horányi László vette át, aki elmondta: idén is vendégül látnak két határon túli színházat: a temesvárit és a révkomáromit. A Gyulai Várszínház képviseletében Varga Mariann három új bemutatóra is felhívta a figyelmet, melyeket az idei nyár alkalmával tűznek műsorra, de emellett látható lesz Gyulán öt új fesztivál- és ötvenöt egyéb zenés és színházi program is. Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház vezetője nyolc új előadásukat ismertette, illetve az idén 29. alkalommal megrendezendő Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválját is kiemelte. Programjait ismertette Pócza Zoltán, a Kőszegi Várszínház vezetője, Bán Teodóra, a Szabad Tér Színház vezetője, Seregi Zoltán, a Szarvasi Vízi Színház vezetője, Vasvári Csaba, a Szentendrei Teátrum vezetője és Árkosi Árpád, a Zsámbéki Színházi Bázis vezetője. Utóbbi szabadtéri színház egészen egyedülálló, hiszen nemcsak kortárs darabokat játszanak, de nagy hangsúlyt fektetnek a színházteremtésre is, ugyanis ők szervezték meg Zsámbéki Zsibongó címmel az első utazó bábszínházat. Emellett rendszeresen megtartják a határon túli színházak találkozóját is, melyet egy határon túli rendezőképzéssel is kiegészítenek.
A tagszínházak részeletes programjai ide kattintva érhetők el.
Fischer Viktória