Szenvedély a Pesti Színházban

Színpad

Van most Pesten két fiatal színésznő, akiket mindenképpen látni kell!

Ők ketten testvérek, az édesanyjuk, Cserje Zsuzsa színházi ember, dramaturg és rendező.

A két lány, hogy ne zavarják egymást, megegyeztek, egyikőjük nevet változtat. Szantner Anna a Katona József Színház ünnepelt csillaga. Szamosi Zsófia a Vígszínház tagja, a Szenvedélyt elsősorban miatta néztem meg.

Nehezen, vontatottan, sokat sejtető, ideges zenével indul a Pesti Színház előadása. Bántóan sivár Khell Csörsz díszlete (ha egyáltalán a csupasz falakat annak lehet nevezni), s ahelyett, hogy a kamara jellegű darab szereplőit előrébb hozná a rivaldához, egy félresikerült, tenyérnyi forgószínpad kedvéért hátrább viszi őket.

Pedig a házasság széteséséről szóló darab valójában egy négyszemélyes tévéjátéknak való matéria. Televíziós feldolgozás esetén a mű gyengéit a premier plánokkal inkább lehetne feledtetni.

A műsorfüzet felsorolása szerint Joanna Murray-Smith darabja látványos nemzetközi karriert futott be az Egyesült Államoktól Horvátországon át Németországig. Erre szokták mondani, azok bizonyára más rendezőkkel, más előadások voltak.

A Pesti Színházban a négy szereplő: Halász Judit, Szamosi Zsófia, Lukács Sándor, Danis Lídia. Lukács az ünnepelt írót játssza, aki a lányával (Danis Lívia) egyidős fiatal nő (Szamosi Zsófia) kedvéért elhagyja egykor üstökösként berobbant író feleségét, aki kezdeti sikerei után férje árnyékába húzódott, s amint kiszabadult onnan, ismét sikeres lett ? csak hát addigra már mint nő megöregedett. (Halász Judit).

Lukácsra hasonló karaktereket régóta osztanak a rendezők, nem csoda, hogy nemcsak a nézők, de már ő is unja őket. Segítséget nem kapott a rendezőtől, hogy talán valami újat is lehetne kezdeni ezzel a sablon figurával.

A színi egyetemet nemrég végzett Danis Lídia a lányát játssza az íróházaspárnak ? nagyon jól. A Vígszínház A vörös postakocsi előadásában tűnt fel, de oroszlánkörmeit most mutatta meg igazán. Jó szerepekben kellene használni.

Halász Judit az előadás meglepetése. Az eszköztelen színjátszás iskolapéldáját adja, miközben ezernyi vibrálás, fájdalom, keserűség, s majd öntudat, büszkeség vegyül játékába.

Az írót elcsábító lányt Szamosi Zsófia alakítja. Kezdetben el sem hinni róla, hogy háromig is tud számolni, majd lépésről lépésre szövi hálóját az író köré. No, ettől kezdve mutatkozik meg Szamosi színészi lényének sokszínűsége. A szenvedélyesen doromboló macskától az ócska kurtizánig sokféle skálán játszik. Soha, egy csipetnyivel sem több a kelleténél. Kapott is sok tapsot a közönségtől.

Fotó: Kanyó Béla

[Deák Attila]