A színház megóv a bizonytalan jövőtől

Színpad

(MTI) - "Ez a mostani ünnep jól tükrözi, hogy a színháznak milyen fontos szerepe lehet a közösségek felrázásában, a megosztottság felszámolásában. Gondoltak-e már arra, hogy a színház milyen fontos lehet a béke és a népek közötti megbékélés megteremtésében? A nemzetek hatalmas összegeket fordítanak arra, hogy nyugalmat teremtsenek a világ konfliktusokkal terhelt zónáiban, de kevés figyelmet szentelnek a színháznak, ami valódi lehetőséget kínál az ellentétek feloldására. Hogyan lehet békét teremteni a Földön, ha az ehhez szükséges eszközöket főként elnyomó hatalmak biztosítják? A félelemmel és gyanakvással átjárt lelkekbe finoman fészkeli be magát a színház, megváltoztatja az embert, az önmagáról kialakított képét, és választási lehetőségek sorát kínálja fel neki, és általa a közösségnek. A színház értelmet ad a mának, és megóv a bizonytalan jövőtől. A színház egyszerűen és közvetlenül foglalkozik társadalmi kérdésekkel. A színház olyan tapasztalatokat sűrít magába, amelyek lehetővé teszik, hogy túllépjünk az előítéleteken. A színház szószólója és eszköze a közösség haladó gondolatainak, amelyeket védelmeznünk kell, ha veszélybe kerülnek" - olvasható Jessica A. Kaahwa nemzetközi üzenetében. 
    

Jessica A. Kaahwa jelenleg az ugandai Makerere Egyetem zene-tánc-dráma tanszékén docens, itt is végezte egyetemi tanulmányait. Dolgozott a nigériai rádió munkatársaként, 2001-ben színháztörténészként szerzett PhD fokozatot az Egyesült Államokban, a Marylandi Egyetemen. Eddig tizenöt színdarabot, rádió- és tévéjátékot írt, több drámáját maga rendezte, valamint színpadra állított klasszikus műveket is, többek között a Lear királyt és a Kurázsi mamát. Jessica A. Kaahwa humanitárius tevékenységéről is nemzetközileg ismert és elismert személyiség, aki a konfliktustól terhelt zónákban a színház és a média eszközeivel segít az ott élőknek.
    
Lampl Lajos, a MASZK Országos Színészegyesület ügyvezető titkára elmondta, hogy az ünnep alkalmából március 28-án, hétfőn jótékonysági gálaestet rendeznek a Budapesti Operettszínházban, az est bevételét "a szegény vagy öreg - gyakran öreg és szegény" művészekért rendezi az egyesület. A gálán több mint ötvenen lépnek színpadra, a programban szerepel operett, musical, kabaré, dráma és próza.
    
Lampl Lajos arról is beszámolt, hogy a gálaesten átadják a szervezet kitüntetéseit, a Gobbi Hilda-életműdíjat és a pályakezdőknek odaítélhető Soós Imre-díjat. Ugyancsak a színházi világnapi ünnepségen adják át a Vámos László-díjat, amelyet az 1996-ban elhunyt Kossuth-díjas rendező emlékére Psota Irén, a nemzet színésze alapított. Most negyedszer a Szabadtéri Színpadok Szövetsége is odaítélte az Amfiteátrum-díjat a színházi világnap alkalmából.