Beszélgetés Szurdi Miklóssal

Színpad

Nagyjából egy fél naptári év telt el és színházi mértékben alig pár hónap az új színházi igazgató ténykedéséből, a város hogyan reagál az új igazgató működésére?

Erről a várost kellene megkérdezni. Én azt tudom mondani, hogy nagyon sokat dolgoztunk nyolc bemutatót tartottunk a két hónap alatt a kisszínházzal együtt. És hogy hogyan reagál a város: az a válasz rá, hogy a nagyszínházban 97%-os, a kisszínházban pedig 99%-os a nézettség. Ez azért nagyon jó jel!

Elhangzott kritikaként, hogy a színház musicalszínházzá fog változni. Erre mi a válasz?

Látja a város, hogy ez nincs így. Én természetesnek tartom a zenés darabokat, elmondtam, hogy missziómnak tartom, hogy a fiatalok járjanak színházba, úgy gondolom, a zenén keresztül lehet megfogni őket. Ám a Szeget szeggel, ami az első bemutatónk volt, vagy a norvég ősbemutató a kisszínházban Elling címmel, vagy az Egressy Zoltán 4x100 című új bemutatója - prózai előadás volt. Volt egy zenés bemutató is, Verebes István Remix című darabja, valamint áthoztuk ide a Hair-t és egy musicalgálát is.

Elling
Remix
Kitűnő ötlet, sikergyanús, karácsonyra: Diótörő és Egérkirály - családi musical alcímmel, az új bemutató.

Mindenfajta korosztályt szeretnénk rá behozni. Szomor György színész fantasztikus ötlete és mániája volt már évek óta a Diótörő. Elkezdett zenét írni hozzá, mégpedig egy nagyon karakteres, mai musicalzenét, és ekkor már nekem is megjött a kedvem, és átírtam Hoffmann meséjét színpadra. Valla Atilla és Szomor György dalszövegeivel családi musical lett belőle.

A színpadon egy másik színház, és nem a székesfehérvári színház társulata próbál!?

Ez új próbálkozás, összefogtunk a Békéscsabai Színház igazgatójával, Konter Lászlóval, és úgy gondoltuk: ahhoz, hogy egy valóban varázslatos mesedarab jöjjön létre, egyik színháznak, sincs elég pénze, de együtt talán össze tudjuk hozni. Így is tettük, felesben fizetünk mindent, amit csak lehet. Egyszerre lesz meg a két bemutató, decemberben itt játsszuk Fehérváron két hétig, majd januárban még egy hetet próbáljuk a másik társulattal, és ott játsszuk. Később egy hónapot itt, egy hónapot ott.

Eljutottunk a pénzhez, ebben az évben a színházak 60%-kal több központi támogatást kaptak, mint korábban, ebből mennyi jutott el a fehérvári színházhoz?

Én nem tudom az előző évet áttekinteni, kortárs színházi igazgatók mondják, hogy abból a 60%-ból messze nem jutott el annyi - és ezt nagyon fontos a minisztériumnak hangoztatni, mert jól tudjuk, hogy az idén kevesebbet fogunk kapni.

Az önkormányzatoknak nincs színházfenntartási kötelezettségük, a központi támogatás a Belügyminisztériumon keresztül finanszírozza a színházakat. Az önkormányzat kénye-kedve szerint vagy odaadja, vagy nem!

Sajnos vannak az önkormányzatoknak kötelező és nem kötelező feladatai. Általában a színház és a kultúra a nem kötelező feladatok közé tartozik, ez szerintem agyrém. Azt gondolom, a rövid távú politizálás okán alakult így. A kultúra és az oktatás, amelyek minden ország jövőjét határozzák meg, soha nem produkálnak azonnal, később jön meg az eredményük. Ám ebben az országban mindig azonnal kell teljesíteni, mert nem tudjuk, hogy holnap mi lesz. Nagyon nagy hiba, hogy nem kötelező. Fehérvár önkormányzata természetesen támogatja a színházat, de nekik is nehéz a helyzetük, pár héttel a költségvetés eldöntése előtt eléggé ijedt vagyok.

Gazdag és sikeres filmes múlttal rendelkezik, mennyit ismer a filmtörvényből?

Nagyjából ismerem, hogy mi felé törekszik; egy hasonló indíttatású törvényt a színházak számára is meg kell csinálni, minél előbb!

Egy évvel ezelőtt ugyanebben az irodában egy másik igazgatóval fantasztikus tervekről beszélgettünk: megkezdődik a színház rekonstrukciója. Milyen stádiumban van, megvan-e rá a pénz?

Péterfy Attila (az előző igazgató, a szerk.) nagyon jó munkát végzett itt, és részben neki köszönhető, hogy elindult a rekonstrukció folyamata. Készen vannak a tervek, május 15-én teljesen ki kell költöznünk a színházból, akkor bontani kezdik, és az ígéretek szerint 2005. december 20-án lehet nyitni.

Addig hol játszik a társulat, és mit játszanak a díszbemutatón?

A díszbemutató még titok. A helyszín a legnagyobb probléma, még folynak a viták; két héten belül, a legközelebbi önkormányzati közgyűlésig el kell dönteni, mert különben semmire sem lesz időnk. Találtam egy sportcsarnokot, még folyik a vizsgálódás, hogy a város képes-e kifizetni azt az összeget ami szükséges ahhoz, hogy színjátszásra alkalmassá tegyük technikailag a helyiséget. A bérleti díjat a város teljes egésszében magára vállalta.

A Nemzeti Színház új igazgatójának kezdeményezésére folyik a "Megyejárás". Fejér megye a negyedik, amely meglátogatja a fővárosi Nemzeti Színházat. A megye kulturális intézményei milyen súlyúnak érzik ezt a rendezvényt?

Most Fehérvár a világ közepe. A Szeget szeggel-t visszük a nagyszínházba; van egy zenekara a színháznak, az Alba Régia, ők a Carmina Buranát fogják játszani. A kisszínházban pedig egy gyermekdarabot játszunk: a Kis herceg átiratát és Egressy Zoltán új darabját, a 4x100-at. Nagyon nagy lehetőség azoknak, akik talán soha nem jutnának el a Nemzeti Színházba. Nagyon jó ötletnek tartom!

Szeget szeggel
Kisherceg
4x100
Diótörő és egérkirály színlap

Megyejárás program

MEGYEJÁRÁS - Fejér megye, Székesfehérvár és Dunaújváros

fotó: a szerző