Földessy Margit "Színjátékországa" maga a boldogság

Színpad

Vasárnap este fél nyolc: főleg fiatalokkal zsúfolásig tele az International Buda Stage színházterme, Földessy Margit növendékei a híres Popfesztivált adják elő. Az előcsarnokban egy pillanatra megjelenik Földessy Margit, s máris egykori tanítványok gyűrűjébe kerül. "Margit vagyok, szervusz" - nyújtja a kezét nyolcéves Lili lányomnak. "Majd gyere el egyszer apukáddal vasárnap délelőtt is, és nézz körül nálunk!"- biztatja a félénk gyereket, s már fordul is az újabb üdvözlőkhöz.
Elkezdődik az előadás, s Lili lányom elbűvölve nézi a játékot. A legjobban az tetszik neki, hogy alig pár évvel idősebb kortársai elevenítik meg a "felnőtt" történetet, amiből mindent nagyon jól megért.
Az előadás végén a többiekkel együtt kipirulva, boldogan tapsolva kiabál: "Vissza! Vissza! Vissza!", otthon pedig napokig dúdolja a régi, híres dalokat.
Földessy Margitról mindenki tudja, hogy a híres Komlós színészdinasztia sarja, édesanyja Komlós Juci.
Margit a Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1972-ben szerzett diplomát.
Játszott Pécsett, Debrecenben, a 25. Színházban, a Nemzeti Színházban, a Várszínházban, tagja volt a szinkron társulatnak. Számos filmben és tévéjátékban nyújtott emlékezetes alakítást.
Négy évvel ezelőtt Vámos Miklós kereste meg, és hívta a Buda Stage-re, hogy népesítse be az IBS Színpadot. Most a Színjátékország társulata öttől nyolcvanéves korig szinte a hét minden napján próbál, játszik. Gyakorta tartanak bemutatót, előadást a Tárogató úton vagy kamaraszínházukban, a Jókai Klubban.
Földessy Margit tiltakozik a színiiskola elnevezés ellen, ő kreativitás- és személyiségfejlesztő stúdiót vezet. Nála a játék eszköz, azzal bontogatja, alakítja, próbálja rendbe rakni a gyerekek és a felnőttek személyiségét.
"Nem szeretem a szereptévesztő embereket - mondja Margit. - Színésznő vagyok, mindent abból csinálok. Amikor elkezdtem annak idején, lassan két évtizede, nem gondoltam, hogy a dolog azzá növi ki magát, ami ma a stúdió. Mostani tevékenységem alapja voltaképpen ugyanaz, amit gyerekkoromban otthon láttam, érzékeltem, amikor eljött hozzánk Kiss Manyi, Dajka Margit, Pécsi Sándor és a többi játékos ember. Az alapokat akkor kaptam, aztán sok mindent kellett még megtanulnom, pszichológiát, pedagógiát."
A stúdióban minden gyerekkorosztálynak van csoportja, 25 évestől pedig a játékos felnőtteknek.
Földessy Margit senkit nem biztat arra, hogy színész legyen. Aki mégis vágyik a színi pályára, azt természetesen segíti, hogy eredményesen felvételizhessen a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.
Alapvetően azonban ő "csak" megteremti a feltételét annak, hogy kibontakozzék a személyiségben szunnyadó kreativitás. Neves emberek, színészek zárkózott vagy kicsit deviáns gyerekeit is hozzá adják.
Mesél arról, hogy volt olyan gyereke, akiről kiderült, hogy drogozik. Aztán egy helyzetgyakorlat kapcsán a srác rádöbbent, hogy színt kell vallania - végül önerejéből tért vissza a drognélküli világba.
"Hihetetlenül megtisztelő, hogy a Buda Stage alapítója, Tamás István támogatja a munkámat - mondja Földessy Margit. - Állami támogatást nem kapunk. Nem vagyok üzletasszony, amit elértem, azt kizárólag a munkám által értem el. S hát én szerelmes vagyok a munkámba.
Mázlista is vagyok: napi 14-16 órát dolgozom, hogy megfejtsem a gyerekeket, az embereket, és nem fogja elhinni, de eközben a legtöbbet én tanulok."

Fotó: Deák Attila