A József Attila Színház új évada - beszélgetés Léner Péter igazgatóval

Színpad

Nem először rendez Horváth Péter-darabot?

1990-ben itt vittük színre a Ciao, bambino című művét, amely rögtön elnyerte az évad legjobb magyar drámája címet.
Ő írta át színházunk számára a Svejket is. Ez a darabja pedig a vígjáték pályázat nyertese, ezért mutatjuk be.
Horváth Péter sokoldalú író és színházi ember. Ez a darabja szellemes és remek szerepeket kínál, főként a főszerepet játszó Sztankay Istvánnak, akinek a darabot ajánlotta.
Sztankay egy öreg zsidót játszik, aki rosszul tűri, hogy családja asszimilálódik: lánya egy "gojhoz" megy feleségül, és unokája sem tartja a vallását. De a mélyben az öregedés biológiai-pszichológiai problémája húzódik, amelyet sem a család, sem a társadalom, de maga az érintett sem tud kezelni. Vígjáték lévén azonban feloldódnak a konlikftusok. Fekete Salamon megérti, hogy a világot és a családot úgy kell elfogadni, ahogy van.

Koltai Róbert Léner Péter
Vígjátékot nehezebb rendezni?

Sokkal. Egyeztetni kell a személyeket a szellemes szöveggel, és mivel ezek erős egyéniségek, egész rendszereket kell működtetni.
Horváth Péter egyébként csupa ziccerszerepet írt: az önmagát elveszített, zsidó kisembert Bodrogi Gyula játssza, az antiszemita vízvezetékszerelőt Háda János, az önkéntes férfiápolót Sághy Tamás, a családtagok: Vándor Éva, Mihályi Győző, Ullmann Móni, a szomszédok: Besenczi Árpád és Kocsis Judit.

Milyen érdekességek várhatók még az évadban?

Hozzánk szerződött Koltai Róbert művészeti vezetőnek, aki nemcsak változatlanul játszik a nagysikerű előadásokban (A miniszter félrelép, Botrány az Operában), hanem januárban megrendezi Oscar Wilde Bunburyjét, amelyet Nádasdi Ádám újra lefordított.
Márciusban pedig Tasnádi István átdolgozásban a Nebáncsvirág című operettet mutatjuk be Méhes László rendezésében.
A József Attila Színház július 1. óta kht formában működik. Két-három év múlva kiderül majd, működőképes-e ez a létezési forma, és főleg kapunk-e elegendő pénzt.
A színház ugyanis szörnyű technika-műszaki állapotban van, maga az épület is csúnya, lelakott. Hiába építették át 1984-ben, csupa rossz anyagot tettek bele.
Nyaranként minden korrekcióra szorul, de valójában azt tervezzük, hogy 2006-ban, amikor a színház ötvenéves lesz, nagy összefogással teljes rekonstrukciót lehessen végrehajtani.

Fotó: Peti Péter/Ilovszky Béla