Pezsgő színházi élet Szegeden

Színpad

Milyen új produkciókat tartogat közönségének a teátrum?

Múlt hét pénteken G. B. Shaw: Szent Johanna című darabjával indult a 2002-2003-as évadunk, melyet Funtek Frigyes rendezett.
Október 4-én a Szabadon foglak című vígjátékot a szerző, Korognai Károly rendezésében, 18-án pedig Puccini Bohémélet című operáját láthatja még a nagyérdemű Ács János rendezésében.
De szerepel még az idei évad repertoárjában Kálmán Imre: Marica grófnő, Michel Tremblay-Parti Nagy Lajos: Sógornők és Molnár Ferenc: Üvegcipő című darabja is.
De felsorolásunk itt, az aktuális premierek beharangozásával nem ér véget, hiszen közönségünk láthatja még Reginald Rose: Tizenkét dühös ember, Simon Gray: Kicsengetés, Prokofjev: Tüzes angyal, Gogol: Revizor című darabjait, és mindenféleképpen meg kell említenünk Gounod: Faust operáját, amelyet a Nizzai Operával közösen készítünk és Alföldi Róbert rendezi, valamint Shakespeare: Lear királyát Zsótér Sándor rendezésében.
Programjainkba azonban a már ismert művek közül Miller: A Salemi boszorkányok, Rideg Sándor: Indul a bakterház, illetve Chapman - Cleese - Idle: Gyalog Galopp, Csáth Géza: Janika, Egressy Zoltán: Portugál című darabjait is továbbjátsszuk.

Emellett műsorunkra tűztünk táncprodukciókat és gyerekdarabokat is, ez utóbbiak közül említsük meg, hogy több beavató előadás is található ezen korosztály részére, mint például a Don Pascuale vagy a Figaro házassága című opera.
A színházba járók többsége általában bérletet vált, és ez a fiatalokra is jellemző, ennélfogva diákbérletünk mellett gyerekbérleteket is biztosítunk.
Több zenés gyerekdarab lesz műsoron, például a Pinokkio, a Hamupipőke, vagy A dzsungel könyve. Ezen túl várjuk még ifjú közönségünket az úgynevezett opera keresztmetszeteinkre ahol a Traviata és Rigoletto történetét is megismerhetik.

Egyetemi város lévén nagyon sok fiatal tanul Szegeden, ez mennyire számít a színház látogatottságában?

Nagyon és sokat számít, hiszen meglévő törzsközönségünk mellett mind az előbb említett fiatalok, gyerekek mellett az egyetemista korosztály az, akik egy egyetemi város jellegét, szellemiségét a kultúrához jelen- és jövőbeli hozzáállását nagymértékben meghatározzák. Ennélfogva mindig szívesen látjuk a Szegedi Nemzeti Színházban városunk egyetemistáit, akik közül nem kevesen a színpaddal is megismerkednek, statisztaként egészítve ki ösztöndíjukat.

Egyre többször látogat Szegedre nemzetközileg jegyzett sztár, amely nem igen jellemző más vidéki nagyvárosokra.

Tavaly a Szegedi Szabadtéri Játékokon José Cura, idén nyáron pedig az ukrán Virsky Balett, Boban Markovic zenekara illetve a Morricone koncert szerepelt óriási sikerrel. Elmondható, hogy a szabadtéri előadások mindig teltházzal mentek. Szeretnénk azonban nemcsak a városnak, a régiónak, hanem az egész országnak fesztivál jellegű produkciókat szervezni, hiszen a Szabadtéri Játékok programjai nemzetközileg is jegyzett és olyannyira sikeresnek mondható a közönség körében, hogy még szinte véget sem értek a szabadtéri programjai, már kaptunk megkereséseket a világ minden tájáról, amelyben vendégeink azt jelezték, hogy jövőre is eljönnek, visszatérnek.

Mindez természetesen a színházon túl, Szeged városáról és Magyarországról is egy nagyon pozitív kép, amit nekünk a későbbiekben is meg kell őriznünk. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy néha - rajtunk kívül álló okok miatt - egy-egy produkció nem úgy sikerül, ahogy mi szeretnénk, erre volt példa az elmúlt szombaton a Boney M és Demis Roussos fellépése, ahol a délutáni előadáson Demis Roussos nem azt a színvonalat nyújtotta, amit a közönségünk joggal elvárt tőle. Bizonyos indiszponáltság mindenkivel előfordulhat, ennek azonban nem lehet a közönség szenvedő alanya, ezért a koncertet szervező cég magára vállalta a felelősséget és a délutáni jegyárak felét visszatérítette. Ugyanakkor az is hozzátartozik a történethez, hogy az esti előadáson a már tőle elvárt színvonalon teljesített Demis Roussos. A fentebb elmondottak természetesen nem vonatkoznak a Boney M együttesre, akik mindkét előadáson fergeteges produkcióval és hangulattal szórakoztatták nézőinket, és ez mondható el a ragyogó tehetségű magyar fellépőkről is.

És mi a jövő?

Bizton állíthatom, hogy a jövőben közönségünknek még sok pozitív meglepetésben és élményben lesz része színházunkban, mottónknak megfelelően, hiszen azt valljuk, hogy "A jó közönség fél siker". Szeretném még hozzáfűzni, hogy nagyon büszkék vagyunk Király Leventére, aki a Galilei élete című darabban nyújtott alakításáért a legjobb férfi főszereplőnek járó, míg Zsótér Sándor a legjobb rendezésért vehette át a minap a 2001/2002-es évad legjobb teljesítményeiért járó Színikritikusi Díjakat.