Senki sem próféta a saját hazájában

Színpad

A Vígszínház minden zugában próbálnak: a nagyszínpadon a májusban már előbemutatóként játszott Nyaralókat, amelynek hivatalos premierje szeptember 28-án lesz.
A Házi Színpadon fotózást tartanak Az inishmore-i hadnagyból, amelyet szeptember 20-án mutatnak be.
És közben már próbál a színház októberi produkciója: a Legenda a lóról, amelyet maga az igazgató, Marton László rendez. A terasz vele beszélgetett a próbakezdés előtt.

Azért tudjuk ilyen sok produkcióval kezdeni az évadot, mert már évek óta hagyományosan előbemutatókat tartunk tavasszal. Ezeket aztán újrapróbáljuk, változtatunk rajtuk a közönségfogadtatás függvényében.
Így próbálja most Eszenyi Enikő az Antonius és Cleopátrát a Pestiben, amelynek szeptember 29-én lesz a bemutatója.
Előtte egy nappal kerül a nagyközönség elé Gorkij Nyaralókja a Vígben, amelyet Valló Péter rendez.
A Házi Színpadon bemutatott ír darabot úgy találtuk, hogy az Ír Nemzeti Színház művészeti tanácsadója vagyok, így minden darabot frissen megkapunk tőlük. Most ez az legújabb szenzáció odakint, egy ír terroristákról szóló darab, amely a fekete humor eszközeivel dolgozik.
A rendező Forgács Péter, és ebben mutatkozik be színházunk új tagja, Tóth Attila, aki a főiskoláról jött. A másik, Pindroch Csaba a növendékem volt, ő velem próbál. Jelenleg is van másodéves főiskolai osztályom.

A Legenda a lóról nagysikerű előadása mindenkiben úgy él, ahogy Tosztonogov színpadra állította és a leningrádi Gorkij Színház elhozta hozzánk Magyarországra. Ezt a változatot játsszák?

Mindenkiben erős érzelmi emlék maradt az előadásról, de közben évtizedek teltek el, ezért a mi előadásunk kicsit más lesz.

Bár a Mark Rozovszkij-féle orosz változatot játsszuk, hiszen Tolsztoj novelláját ő vitte színpadra, a mostani megvalósítás arról szól, hogy a mi világunk nem tud mit kezdeni a nagy öregekkel. Különösen érvényes ez ránk, magyarokra.
Ma az az elmélet, hogyha nem éltem korábban, akkor bűntelen vagyok, holott ez önmagában nem érdem! Egy más formanyelvű előadást tervezünk, Horgas Ádám koreográfiájával, az Atlantisz együttes közreműködésével, parádés szereposztással. De ebben a változatban is rá kell ismerni a lovakról az emberekre.
A főszerepet Garas Dezső vállalta el, akivel régóta szeretnék együttdolgozni. A Várkonyi Zoltán rendezte Pistiben voltunk együtt utoljára, amit Várkonyi halála miatt én fejeztem be. De ennek már több mint húsz éve....

A másik kötődésem ehhez a darabhoz, hogy fiatal rendezőként hat évig voltam félállásban a Finn Nemzeti Színházban, ahol minden évben rendezett Tosztonogov, így megismerhettem őt, és amolyan idős mester-fiatal tanítvány kapcsolat alakult ki közöttünk. Mindig megnézte a munkáimat, tanácsot adott, sokat kaptam tőle emberileg-művészileg.

Önnek a Vígszínház igazgatása mellett állandóan külföldi meghívásoknak kell eleget tennie. Pár éve elindult a nemzetközi karrierje, amelyről itthon keveset tudunk. Hogy egyezteti össze a teendőket?

Valóban több mint negyven külföldi vendégrendezés van a hátam mögött, ez elég nagy szám. Az ismertséget Amerikának köszönhetem, ahová évekig visszajártam rendezni.

De most már szerte a világba hívnak. Ezeket többnyire nyáron vállalom el, hogy évad közben itthon tudjak lenni. Kicsit úgy érzem magam, mint az operaénekesek, akiknek évekre előre betelt az előjegyzési naptára: nekem 2006-ig vannak bejegyzéseim. Jövő nyáron például az Ír Nemzeti Színházban állítom színpadra Ibsen Vadkacsáját, Amerikában pedig a Mirandolinát és a Nórát.
De készülök egy operarendezésre is, Verdi Macbethjére a torontói operaházban. Senki sem lehet próféta a saját hazájában.
Tavaly megnyertem az egyik legmagasabb amerikai színházi kitüntetést, a Dora-díjat a Platonov-előadásomra, de itthon mindössze egy sor jelent meg róla.

A Vígszínház további műsorában könnyebb műfajok találhatók, a "nehéz" darabokat idén a Pesti Színház mutatja be.

Felbátorodva a Fekete Péter évekig tartó sikerszériáján most Eisemann Mihály Egy csók és más semmi című operettjét állítja színpadra Hegedűs D. Géza szilveszterkor.
2003 tavaszán pedig Eszenyi Enikő Tévedések vígjátékára kerül sor, folytatva ezzel a művésznő Shakespeare-sorozatát.
A Pestiben Lillian Hellman Rejtett játékok című drámáját október 12-én láthatják először. Új magyar darab Hamvai Kornél Kitty Flynnje, amelyet Novák Eszter rendez a Pestiben, bemutató december 7. Januárban pedig a modern klasszikust, Beckett Godot-ra várva című darabját mutatjuk be Tompa Gábor rendezésében. Még egy Beckett-bemutatót tervezünk a Házi Színpadon, az Ó, azok a szép napok-at 2003. áprilisában.