TRIOLA - Lakatos Ágnes három élete

Színpad

Lakatos Ágnes. Foglalkozása: énektanár, munkahelye: Erkel Ferenc Zeneiskola, Budapest, Benczúr Ház, családi állapota: férjezett. Két leánygyermek édesanyja.
"Véletlenül" lett jazz énekes: komolyzenei alapokkal, egy amatőr zenekarban hallották ismerősei énekelni. Javaslatukra felvételizett a jazz tanszakra. Ma már nem tud létezni nélküle! Szülei zeneszerető és értő emberek: édesapja jogász, "de szép hangja van!", édesanyja szintén énektanár. Testvérei is zenészek: bátyja fagottművész, öccse zongoraművész, a debreceni főiskolán tanít. Férje, Csuhaj Barna Tibor zenész, a Lakatos Ágnes Quartet nagybőgőse.
E pillanatban egészül ki a bemutatás a legfontosabb elemmel: minden más mellett Lakatos Ágnes előadóművész. Ez motiválja a nyilvánosság elé kerülés feltételeinek megteremtését.

"Végzősként hívtak a zeneiskolába tanítani, s szinte azonnal felmerült egy jazz klub megszervezésnek igénye. Mivel a zeneiskola, amelynek alkalmazottja vagyok, egy épületben van a művelődési házzal, kézenfekvő volt, hogy Kórósi Jolán népművelőnek vetettem fel az ötletet. Ennek nyolc éve. A Jazz klub most szeptemberben a kilencedik évadot kezdi, a jazzfesztivál a nyolcadik lesz a sorban." - mondja Ágnes a Terasznak, s közben belemosolyog a fényképezőgép objektívébe.
Zenekara ez évben megújul, egy sajátos, az amerikai irányzatoktól eltérő, jellegzetesen kelet-európai etno-, folk irányzatot kívánnak meghonosítani. Ennek érdekében új hangszerekkel bővítik az együttest: cimbalom, hegedű és szaxofon adja majd az új hangzást.

A fesztivál a klubprogram kiteljesedése. Aki klubot szervez, annak eszébe jut a fesztivál is. "Koronázni" kell a szezont, így minden évben felállítottak egy koncepciót, s ehhez igazítva hívták meg a szólistákat, a zenekarokat. Az évek során rendeztek már duó fesztivált, nagybőgős fesztivált, tartott már két napig az esemény, de volt háromnapos is. A fiatalok mindig kiemelt szerepet kaptak: biztosítani kell a bemutatkozásukat, a pályára kerülésüket.
Egy fesztivál megszervezése nem gyerekjáték! A népművelő pályázatokat ír, pénzt, szponzort szerez, az előadóművész a "családias" jazz szakma képviselőivel egyeztet, meghív és koncertet köt le: például Tátrai Tiborral, aki ugyan rock-gitáros, de a jazznek is híve és hódolója. Férjével új ötletekről "agyalnak" - a Gershwin dalokhoz Bontovits Katit hívják, a "jazz és a világzene" mottó jegyében Lakatos Ágnes egykori tanítványa, ma a United együttes kiváló énekes-zenésze, Pély Barna volt a vendég. "Hadd dicskedjem kicsit!" - csillan büszkén Ágnes szeme.
"Varga Zsuzsát, a Venus együttes kiváló énekesét is volt növendékeim között tudhatom! Sőt, ha már itt tartunk, Tisza Beát sem hagyhatom ki, ő Charlie koncertjein vokálozott már több alkalommal."

Lakatos Ágnes lányai: jobbján Kincső, a bal oldalon Rebeka

A büszkeség érthető, de a Terasz nem hagyhatta ki a lehetőséget, hogy ne kérdezze Lakatos Ágnest gyermekei "sorsáról." Van szülő, aki kényszerít, s van, aki hagyja a gyerek szabad akaratát érvényesülni. A környezet, a családi háttér adott Lakatoséknál, a gyerekek szinte belenevelődnek a sajátos életformába. Lesz-e, van-e szelíd szülői erőszak, valamilyen elvárás, hogy a lányok zenét is tanuljanak? Ágnes szerint "finom befolyásolás" érvényesül. Ahhoz ragaszkodtak, hogy zenei általánosba menjenek, mindketten zongorázni is tanulnak. De nem lehet elvárni, hogy Miles Davist hallgasson egy tizenéves gyerek; megfelelően toleránsak a lányok műfaji érdeklődésével szemben.

Fotó: a szerző felvételei