(MTI) - Az ülésen a bizottság tagjai tájékoztatót hallgattak meg a színházi vezetők kinevezése körüli vitákról, azok várható szabályozási következményeiről. Schiffer János (MSZP) az ülés összehívását indokolva elöljáróban szólt arról, hogy sok helyen "viharos közjátékokkal" tarkított egy-egy színházi igazgató váltása. A képviselő Szolnok, Győr, Kaposvár és Sopron példáját említette. Szerinte az igazgatók megbízásának stabilabb rendje érdekében egyebek mellett végig kell tekinteni, hogy a művészi szabadság, a politikai befolyásolás elkerülése hogyan biztosítható a készülő színházi törvényben.
Schneider Márta elmondta, hogy a jelen szabályozási rend alapján a költségvetési intézmények vezetőinek kiválasztását a 150/52-es kormányrendelet határozza meg. A szakállamtitkár ezt követően felsorolta azokat a szakmai elvárásokat, amelyeket figyelembe kellene venni a színházi vezetők kinevezése körüli problémák elkerülése érdekében. Ide sorolta, hogy a fenntartónak a lehető legtöbb információ figyelembevételével kellene döntenie a vezető személyéről, ki kellene kérnie a döntési folyamat során a szakmai szervezetek véleményét is.
A szakállamtitkár szerint az is fontos elvárás, hogy már a pályázati kiírásban fogalmazódjanak meg a fenntartó és a színházi szakma elvárásai. Ezenkívül fontosnak nevezte, hogy minden vezetőváltásnál legyen egy átmeneti időszak, amikor a régi és az új vezető együtt működteti az intézményt. A szakállamtitkár szerint a nonprofit gazdasági társaságoknál is hasznos lenne, ha ilyen szakmai mélységű pályáztatás zajlana.
"Ezen szempontok alapján szeretnénk az elvárásokat végigtárgyalni a szakmai szervezetekkel, majd közös álláspont után jogszabályba foglalni. Jelen pillanatban úgy látom, hogy a 150-es kormányrendelet módosítását szükséges végrehajtani" - hangsúlyozta a szakállamtitkár.
Csizmadia Tibor, a Magyar Színházi Társaság elnöke szerint "szakmai villámok csapkodnak" a színházi kinevezések felett. Egyetértett azzal, hogy már a pályázatokban pontos jövőképet kellene meghatározni a kiíróknak. "Vajon a színháznak van igazgatója, vagy az igazgatónak van színháza?" - tette fel a kérdést Gyimesi László, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségének elnöke, aki azt mondta: nem hiszi, hogy a jogszabályok "villámgyors átírására" van szükség azért, mert néhány helyen problémák merülnek fel. Ezzel szemben megfontolásra méltónak tartotta a színházi társaság által összeállított ajánlássort, amely abban segítené a fenntartót, hogy jobb döntést hozzon az elbírálás folyamán.