Születésnapi levél - Őze Lajosnak (70)

Színpad

Drága Színjátékos!

Az utóbbi időben sokat beszélünk Rólad

Sajnálatos aktualitás okán emlegetünk egyre többször. Biztosan emlékszel - hiszen kaján, rezignált mosollyal az arcodon föntről nézted -, amikor 1984 nyirkos őszén Bubik Pista a Tőled kapott kalapot levéve búcsúztatott: ígéretet tett, hogy nemcsak a fejfedődet, de a színjátékos "címedet" is megőrzi és tovább örökíti. Hát nem igen tartotta meg a szavát, mert - akárcsak Te - szemtelenül fiatalon, alig Nálad három évvel fiatalabban a szolnoki országúton összezúzta sajátmagát és a kalapotokat.

A SZÍNJÁTÉKOS
 
De elég a szomorúságból - különben is ezt Ti, már biztosan kibeszéltétek magatok közt - hiszen születésnap van
Igen. Te nem nagyon figyeltél ilyesmire tudom, de végül is mi a 70-iket ünnepelnénk, ha a gyilkos kór ilyen felháborítóan fiatalon nem ragad el közülünk. Így csak emlékezünk, emlékezünk, ahogy Szentesen a gimnáziumod falán 1994-óta az emléktábla, az egykori - Színjátékossá vált - diákra, mintahogy a város filmszerető közönsége a 2001-ben újjávarázsolt, Őze Lajos Filmszínházban nézi a Tanút és más - mostanság is sokat vetített - filmjeidet.
Őze Gábor az emléktáblánál
 
Bizony nemfogyó haraggal emlékezünk azokra is, akik életedben nem, csak távozásod után hat évvel tüntettek ki posztumusz Kossuth-díjjal. Apropó díjak: Áron fiad, aki ugyanannak a színpadnak a deszkáit koptatja mint Te, az édesapjánál három évvel fiatalabban, Krisztusi korban - két éve - Jásza Mari-díjas. És van egy olyan elismerése - többek között - ami neked soha: Őze Lajos-díj. Sokszor emlegetted ídősebb kollégáknak "ha majd bérlet leszel!", igen kiből bérlet, másból Díj, de legfőbb az emlékezet...
A pályakezdő Őze Lajos A pályakezdő Őze Áron
 
Nincs nap, hogy valamelyik színház színésztársalgójában ne kerülne szóba egy-egy "Őze sztori", sőt a napokban egy szaunában mesélték:
A '70-es évek egyik Csongor és Tünde előadásán - amelyben Te a Tudóst játszottad - Szombathelyen, egyszercsak a monológod közben elhallgattál, civilként a színpad oldalához mentél, kivetted a súgó kezéből a szövegkönyvet, hosszasan tanulmányoztad, visszaadtad majd folytattad a szöveget: "könyv nélkül ismer minden tudományt" Szegény Ronyecz Mari a következő jelenetében alig tudott megszólalni. Vele is van alkalmad ezeket az emlékeket megbeszélni.

Képzeld az új Nemzeti Színházban mostanában játsszák a III. Rihárdot. Igen, azt amelyet Te - bár több hétig próbáltad - betegséged miatt nem tudtál eljátszani.
Talán most, hogy a Sík Feri is "ott van", újra megpróbálhatnátok!

Ölel: Kadelka László