Szinte bármely művészeti ág kedvelője találhat izgalmas, minőségi és különösen exkluzív programot az Urániában szeptembertől májusig, hisz legtöbbjük Magyarországon csak itt tekinthető meg az idei évadban - hangsúlyozta Elekes Botond, a filmszínház igazgatója a szeptember 19-ei sajtótájékoztatón. Hozzátette: az Uránia a hazai mozik közül elsőként nyitott a társművészeti tartalmak irányába.
Évek óta visszatérő szereplő a filmszínház műsorán a Metropolitan Opera előadásainak közvetítése. Az olasz bel canto iskola nagyjainak (Rossini, Donizetti és Bellini) örökzöldjei, Puccini és Mozart darabjai mellett olyan ritkaságok is megjelennek, mint Rossini Szemiramisza, Massenet Hamupipőkéje vagy Verdi Luisa Millere. Buglya Zsófia, az Uránia programigazgatója kiemelte: a hagyományosan a karácsonyi műsor részeként vetített rövidített változat mellett idén Mozart A varázsfuvolájának teljes változata is mozivászonra kerül.
A moszkvai Bolsoj klasszikus balettelőadásai között is szerepelnek érdekes újdonságok. Elekes Botond szerint kiemelkedő Adolphe Adam A kalóz című balettje, amelyet eddig ritkán láthattunk, hisz első hazai színpadra állítására is csak idén került sor, több mint százötven évvel az ősbemutató után. A nyolc előadás közül Prokofjev Rómeó és Júliája, valamint az E.T.A Hoffman-novellán alapuló Coppélia mellett A kalózt is élő közvetítésben tekintheti meg az Uránia közönsége.
A 2017/2018-as évadban tizenhárom - tíz angol és három orosz - színdarab szerepel a színházi válogatásban. Látható lesz majd a londoni National Theatre Live közreműködésével néhány filmes kötődésű előadás, például a Megszállottság című Visconti-film színpadi adaptációja Jude Law-val a főszerepben, valamint a Magyarországon két részben még sohasem játszott Angyalok Amerikában eredeti, két előadásos változata a Fegyvertelen Katona főszereplőjeként ismert Andrew Garfielddel. Érdemes lesz megtekinteni továbbá Ibsen Hedda Gablerét, hisz Magyar Éva játssza Bertét, de láthatjuk akár a Harry Potter-filmek sztárját, Daniel Radcliffet is színpadi szerepben, a Rosencrantz és Guildenstern halott című darabban. A live kicsit félrevezető lehet, mert nem élőben közvetítést takar, hanem azt jelenti, hogy az élő előadásról készült felvételt vetítik le. Ennek az az oka, hogy a legtöbb filmet feliratozzuk, és az élő adás feliratozása túl sok kockázatot jelent - adta meg az indokot Buglya Zsófia. Vetítik továbbá a moszkvai Stage Russia Csehov-trilógiáját, A sirály, a Ványa bácsi, valamint a Cseresznyéskert című darabokat is.
Az Exhibition on Screen címet adták a szervezők a különleges ismeretterjesztő művelődéstörténeti sorozatnak, melynek keretén belül olyan sztárkiállítások lesznek láthatóak mozivásznon, mint Michelangelo és Canaletto művészetét bemutató darabok, de különlegesnek ígérkezik a British Museum Hokuszai életművét ismertető, valamint a viking kultúrát áttekintő tárlata is. Megismerhetjük továbbá Paul Cézanne, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir és David Hockney művészetét. A képzőművészeti filmek által a világ számos pontján rendezett kiállításokat tekinthetjük meg kortárs szerzők véleményével kiegészülve.
Idén ősszel öt filmfesztiválnak is az Uránia lesz a helyszíne. Itt rendezik októberben a román és a spanyol filmhetet is, később pedig otthont ad a Keresztény Film- és Könyvnapoknak, valamint az Európai Parlament által filmművészeti díjra jelölt filmeket műsorára tűző Lux Filmnapoknak és az Anilogie Filmfesztivál animációs filmvetítéseinek is.
A komolyzene kedvelői felé és nyit az Uránia, hiszen Take Brahms című sorozatának keretén belül hat alkalommal rendez koncertet. Johannes Brahms kamaraműveit a Sinfonietta Pannonica Ensemble és vendégei előadásában hallhatja majd a közönség. Emellett az ünnepi válogatás részeként a klasszikusnak számító darabok, mint A diótörő és A varázsfuvola mellett meghallgathatjuk Varnus Xavér koncertfilmjét, amelyben a világ egyik leghíresebb barokk hangszerén, a röthai Silbermann-orgonán játszik, az év méltó zárásaként pedig a Berlini Filharmonikusok szilveszteri koncertjét is élőben kísérhetjük figyelemmel az Uránia Filmszínházban.
Antal Lilla
Fotó: Rosencrantz és Guildenstern halott. Forrás: urania-nf.hu