Tárlat a színháztörténet klasszikusainak titkairól

Színpad

(MTI) A közeli és távoli múlt színész-óriásainak, primadonnáinak, színműíróinak, továbbá díszlettervezők, bábművészek, koreográfusok, színigazgatók emlékeiből, az elmúlt öt évben szerzett legbecsesebb kincsekből válogatták össze a tárlat anyagát a múzeum szakértői.

A kiállítás a kulisszák - évtizedek, sőt, egy évszázaddal ezelőtti díszletek - mögé, és a színháztörténet klasszikusainak magánéletébe enged bepillantást a XII. kerületi, Stromfeld Aurél úti színészmúzeumban, amely évtizedek óta gyarapítja páratlan gyűjteményét. A június 19-ig nyitva tartó tárlaton egyebek között műtárgyak, festmények, szobrok és kéziratok láthatók, de selyemszínlapok, fotók, könyvritkaságok, báb- és tánctörténeti tárgyak, a színház világából származó különféle dokumentumok is szemügyre vehetők. A kiállítás anyagát a színészek sorsát, a műtárgyak történeti múltját megvilágító leírásokkal egészítették ki. A kiállítóhely két nagy termében berendezett tárlat ismert és elismert színészek, színésznők nevéhez fűződik. Láthatóak a többi között Lukács Margit színházi jelmezei, Faragó Géza századfordulós látványtervei, Szeleczky Zita és Rákosi Szidi antik bútorai. Az érdeklődők megszemlélhetik Bulla Elma emléktárgyait, Sinkovits Imre és Páger Antal szobrait, Ruttkai Éva utolsó színpadi kellékeit vagy Bubik István jelmezeit. Ugyancsak kiállították a múzeum nevét viselő Bajor Giziről készült, újonnan szerzett olajfestményt is.

A színháztörténeti relikviák hátterét bordó és királykék teátrumi textíliákkal, hullámosan gyűrűző színes hátterekkel Paseczki Zsolt díszlet- és látványtervező álmodta meg. A csütörtök és vasárnap között délutánonként megtekinthető, ingyen látogatható kiállítást Nagy András, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója, valamint Bánsági Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő nyitja meg.