Távozik Szinetár Miklós az Operaház éléről

Színpad

A kulturális tárca május 15-én pályázatot ír ki az Operaház főigazgatói tisztjére. "Reményeink szerint az új főigazgató már júliusban elfoglalhatja helyét az Operaház élén" - fogalmaz a sajtóközlemény, melyből az is kiderül: az átmeneti időszakban Závecz Ferenc ügyvezető igazgató látja el a főigazgatói teendőket.

Az új főigazgató feladata lesz az operaház jelenlegi struktúrájának és működésének átalakítása olymódon, hogy a méltán híres dalszínház értékei ne sérüljenek, ám finanszírozása hosszú távon fenntartható legyen. Ma, amikor az európai operaházaknál hasonló átalakítási, korszerűsítési tendencia figyelhető meg, a cél az, hogy a megújuló Operaház is európai struktúrában, 120 éves hagyományainak megőrzésével működjön.

A kulturális tárca összesen 1,8 milliárd forintot bocsát az Operaház rendelkezésére a 4,5 milliárdos alaptámogatáson felül. Ennek fedezetét a Pénzügyminisztérium a Művészetek Palotája PPP-szerződésén megtakarított összegből biztosítja a kulturális minisztérium számára. A 2004 decemberében az Operaház és az NKÖM által kötött megállapodásnak megfelelően ez a támogatás egyben fedezetet nyújt az Operaház működésének racionalizálásához, így a program korszerűsítéséhez, a repertoár szűkítéséhez, valamint az engedélyezett 1008 fős közalkalmazotti létszám feletti 89 fő elbocsátásához is.

A kulturális miniszter szerint a Magyar Állami Operaházban az eddiginél takarékosabb gazdálkodásra van szükség; Bozóki András egy péntek esti televíziós nyilatkozatában ezzel indokolta a főigazgató váltást. Szinetár Miklós a kulturális minisztériummal történt közös megegyezés alapján június 1-jén válik meg posztjától. "Olyan főigazgatóban gondolkodunk, aki hajlandó csökkenő költségvetés mellett magas színvonalat hozni"- jelentette ki a kulturális miniszter a Magyar Televízió Este című műsorában, amelynek vendége volt a távozó főigazgató is.

Bozóki András leszögezte, hogy az opera "nagyon sikeres volt, de a sikereit egy új struktúrában kell megvalósítania", mert az előző 3-4 évre jellemző költségvetés "nem tartható". "Magyarországon a pénzügyi tartalékolás, az eurózónához való csatlakozás szükségessé tette azt, hogy takarékosabban bánjunk a nemzeti intézményekkel, de hangsúlyozom, arról szó sincs, hogy az operának a minőségéből veszítenie kellene, egyszerűen reformokról, struktúraváltásról, pontosabban takarékosabb gazdálkodásról van szó, (...) nekünk vannak bizonyos keretfeltételeink, amit a kormány biztosítani tud" - mutatott rá a miniszter. Közölte: a koncepció része az is, hogy a művészeti igazgató mellett legyen egy gazdasági igazgató, "aki egyfajta kontrollt jelent". Kérdésre válaszolva a tárca vezetője hangsúlyozta: nem tart attól, hogy az operában sztrájkra kerül sor. "Nem az operaénekesekkel van itt probléma, nem arról van szó, hogy az ő fizetésüket csökkenteni kell, hanem át kell gondolni, hogy hol lehet más helyeken takarékoskodni" - mondta.

Szinetár Miklós távozó főigazgató a műsorban hangsúlyozta: "el kell dönteni, hogy milyen operát akar Budapesten a kormány". Utalt arra is, hogy az opera látogatottsága az elmúlt évben megállás nélkül növekedett: amikor átvette az intézmények irányítását, akkor az Erkel Színház látogatottsága 52 százalék volt, ma pedig 69, illetve az operaházé 84 százalékról 93 százalékra nőtt - s közben emelkedtek a jegyárak. "Ez nem arról tanúskodik, hogy mi ezzel a pénzzel rosszul bántunk" - tette hozzá.

Tisztelt Operaházi Társulat - Kedves Barátaim!

Aki közreműködőként, vagy nézőként részt vett az utóbbi idők előadásain, az élvezhette és tanúsíthatja azt a rendkívüli érdeklődést, szeretetet és sikert, amellyel közönségünk előadásainkat fogadja. De hiába emelkedik folyamatosan a bevételünk, az állami támogatás radikális csökkentése következtében komoly anyagi nehézségeink támadtak. Mivel elkerülendőnek tartom a téves információkat, ezért közlöm Veletek az alábbiakat:

1. Április 27-én magához kéretett a Miniszterelnök úr. A megbeszélésen jelen volt a Pénzügyminiszter úr és a NKÖM minisztere is. Leszögezték, hogy a Kormány a december 10-i megegyezésben vállalt valamennyi kötelezettségét maradéktalanul betartja. Így, ha a Kormány utasítását a lebonyolításban illetékesek kellő időben végrehajtják, úgy a 2004-2005-ös évadot zökkenőmentesen be tudjuk fejezni és folyamatosan rendezni tudjuk adósságainkat.

A megegyezésben vállaltakon túl azonban több anyagi segítséget a Kormány nem tud biztosítani. Így az állami támogatás még mindig jóval kevesebb lesz, mint amennyivel 2002-ben a színház vezetését átvettem, és ami szükséges jelenlegi programunk végrehajtásához. Így lehetséges, hogy ősszel újabb takarékossági intézkedésekre lesz szükség.

2. Világossá vált, hogy bár konkrét igények nélkül, de egyre erősebb a nyomás az Operaház működésének racionalizálására ?közkeletű szóval, a reformokra. Európa szinte valamennyi Operája ezzel az igénnyel és az állami támogatás csökkentésével küzd. Nyilvánvaló, hogy komoly és megalapozott változások véghezvitele több évet igényel és én ilyeneket a magam hátralevő egy évében nem kezdhetek el ?mert nincs ilyen elképzelésem és mert nem erre vállalkoztam. Én arra vállalkoztam, hogy azt az Operaházat vezetem, amelynek a műsorstruktúráját, szerkezetét nagy elődeim hagyták örökül, és amiben jelenleg is dolgozunk.

Ezt a feladatot, úgy gondolom, becsülettel teljesítettem.

2002/2003-ban egy lázas állapotban lévő színházat kellett konszolidálnom, hogy visszatérjen a nyugalom, hogy távol tartsam a Háztól a botrányokat, a megaláztatásokat és a napi politikát.

2003-tól 2005-ig pedig a Norma, Hunyadi László, Don Giovanni, János vitéz, Jenufa, Lohengrin, Rigoletto, Kisvárosi Lady Macbeth, Mayerling, Hófehérke olyan sokszínű gazdag programot jelentett, amit büszkén vállalok. Ezek az előadások nagyon sikeresek, nézőink és bérlőink száma egyre emelkedik és az sem közömbös, hogy elismerően ír a budapesti Operaházról a Financial Times, az Opernwelt, a nagy német újságok és a bécsi Staatsoper lapja a Prolog is.

3. A megbeszélésen megegyezés született arról, hogy a NKÖM május hónapban pályázatot ír ki, így a következő évadtól a Magyar Állami Operaházat új főigazgató fogja irányítani, az új idők kívánalmainak megfelelően.

Kedves Barátaim!

Az idén még hátra van a Gólyakalifa, ami a folytatása az előző évek műsorpolitikájának.

Az új bemutatóhoz és az év hátralévő részéhez minden jót kívánok mindannyiotoknak, akik ez elmúlt években olyan lelkesen és sok áldozattal építettétek a MAGYAR ÁLLAMI OPERAHÁZAT és köszönöm az elmúlt évek nagyszerű, tehetséges munkáját.

Szinetár Miklós