THEALTER U21: József Attilától Gelsomináig ? a Kulterertől Sziszüphoszig

Színpad

A 21 éves THEALTER ? Magyarország egyetlen, évente jelentkező nemzetközi színházi fesztiválja ? történetében első alkalommal jelentkezik a Fesztivál plusz programja. Szeptember 21-25. között egy kis ráadást kínálnak a színházszerető szegedieknek és a városba látogató turistáknak. Az idei év tematikájához híven sok fiatal alkotót mutatnak be, de hagyományaikat is követik, így jól ismert, népszerű művészeket is láthat majd a közönség, és lesznek olyan vendégeik is, akik először mutatkoznak be Szegeden.
 

kaposvar_sziszifi.jpg
Sziszüphosz
 
A fesztivált szervező szegedi MASZK Egyesület az elmúlt 20 évben arra törekedett, hogy nyitottak legyenek a fiatal alkotókra, a friss színházi látásmódra, kezdeményezésekre. Idén igyekeztek fókuszba állítani a fiatalokat, az utánpótlást ? ezzel is megidézve a közelmúltban tragikus körülmények között elhunyt Bába Krisztinát, aki a kilencvenes években nélkülözhetetlen segítséget nyújtott az egyesületnek, illetve a fesztiválnak ? azaz pályakezdő, kísérletező fiataloknak ?, s aki a későbbiekben is figyelemmel kísérte munkájukat. Az idei fesztivált és az őszi programsorozatot is az ő emlékének ajánlják.
 
Szeptember 21-én, szerda este 18 órakor nyitják meg a programsorozatot a Régi Zsinagóga udvarán.
 
A THEALTER U21 plusz 18.30-kor kezdődő nyitó produkciója nemcsak az idei tematikához, de Szegedhez is erős szállal kapcsolódik. József Attilát, a művészt, az embert, az alkotás folyamatát vizsgálja, a költő életét meghatározó nőkre fókuszálva. A Töredékek? című izgalmas előadást a debreceni Ady Endre Gimnázium emeltszintű drámai képzésében részt vevő diákok készítették. A produkció az Országos Diákszínjátszó Találkozón arany minősítést nyert, Papp Endre ? aki egyben rendezője is az előadásnak ? a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat is megkapta. Ugyancsak szerdán, este 20.00 órakor a szegedi közönség egyik kedvence, a Hólyagcirkusz Társulat mutatja be a Kulterer ? se Kelet, se Nyugat, se Sírás című produkciót. Cirkusz, színház, valóság, változás és változatlanság, szabadság és ?hipnózis? ? ezek a központi fogalmai a Szőke Szabolcs vezette társulat rendkívüli, zenés előadásának.
 

barka_nehez_garamvari_gabor.jpg
Nehéz
 
Szeptember 22-én, csütörtökön 18 órától a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozata két rövid lélegzetű előadással kedveskedik a szegedi közönségnek a Pinceszínházban. Elsőként a 10. évfolyam Jóvő utca 101 című produkcióját mutatják be ? a beszédes című, ironikus jövőképeket és aktuális korképet egyaránt erőteljes színekkel felfestő előadás rendezői Szurmik Zoltán és Pádár Zsolt. A 12. évfolyam Tóth János Gergely és Szebeni Zoltán irányításával, ugyancsak a diákok szabad improvizációira alapozva hozta létre a Kísértés című produkciót. Este 19.30 órától a Bárka Színház vendégeskedik a Régi Zsinagógában a Nehéz című előadással. A darab szerzője Háy János, rendezője Bérczes László, az Anya szerepében a Kossuth-díjas művészt, Lázár Katit láthatja a közönség. A Férfit alakító Mucsi Zoltán a legjobb férfi főszereplő díját kapta ezért az alakításáért az idei POSZT-on, és az előadás három kategóriában ? legjobb új magyar dráma, legjobb férfi főszereplő és legjobb női mellékszereplő ? jelölést kapott a Színikritikusok Díjára is.
 
Szeptember 23-án, pénteken 19 órától a Pinceszínházban tűzik műsorra a Babits Mihály Jónás könyve című, nagyszabású lírai önvallomásából készült bábos szólójátékot. A Színház- és Filmművészeti Egyetem vizsgaelőadását Bereczki Csilla állította színpadra, és Csuja Imre, az Örkény Színház Jászai Mari-díjas érdemes művésze játssza. Este 20 órától a Füst a szemben című koncertre, a Kaposvári Egyetem ötödéves színészhallgatóinak ?hálával, emlékül?, Rozs Tamás zenei vezetésével összeállított, nagy sikerű Cseh Tamás-estjére várják a hallgatóságot a Régi Zsinagógába.
 

csuja_jonas.jpg
Jónás könyve
 
Ismét találkozhat a közönség Szegeden Kelet-Európa 21. századi mezítlábas Gelsominájával ? négy alkalommal újra látható lesz a júliusi fesztivál egyik nagysikerű előadása, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház mady-baby című produkciója, B. Fülöp Erzsébet rendezésében. A címszereplőt alakító, ezzel a produkcióval több fesztiváldíjat is begyűjtő Borbély B. Emília szeptember 24-én, szombaton és 25-én, vasárnap 15 és 18 órától invitálja közös utazásra az érdeklődő nézőket.Szombaton egy különleges egyestés zenés-színházas-irodalmi kalandra is várják az érdeklődőket a Régi Zsinagógába, este 20.00 órától. A sok meglepetést tartogató est két alkotót, két generációtállít a középpontba, a címe: Závada Pál Péter.
 
A fesztivál záró előadása, a Sziszüphosz egy ?2016-ban játszódó történet akaratról (méghozzá szabadról), erőről, értelmetlenségről, színházcsinálásról?. Szeptember 25-én, vasárnap este 20 órától, a Régi Zsinagógában hallhatják-láthatják a nézők, mit gondolnak a (fiktív) jövőről a Kaposvári Egyetem harmadéves színészhallgatói.