Tíz éves a Művészeti Akadémia

Színpad

Magyar szerzők, magyar előadók és régi magyar hangszerek szerepelnek a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának hangversenyén november 21-én, csütörtökön.

A koncert aktualitását a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia megalkulásának 10. évfordulója adja. De a művészeti osztály alapításának gondolata nem volt újdonság 1992-ben.

Egy magyar tudományos szervezet létrehozását már a 18. században tervezgették. 1825. november 3-án aztán Széchenyi István a tettek mezejére lépett azzal, hogy a pozsonyi országgyűlésen felajánlotta birtokainak egy éves jövedelmét a Magyar Tudós Társaság alapítására. Ekkor három tudományos osztályt alkottak - nyelv- és széptudományi; bölcselet, társadalmi, és történettudományi; matematikai és természettudományi osztályt.
1949-ben aztán átalakították az MTA szervezetét, és megszüntették a széptudományi alosztályt. Ezt támasztotta fel 1992-ben tizenhét művész, akik alapító tagjai a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának. Köztük szerepelnek olyan nevek, mint Jókai Anna, Szabó Magda, Görgey Gábor írók, Szabó István filmrendező és Polgár Rózsa textilművész is. Legutóbb Eötvös Péter zeneszerző léphetett az akadémiai rendes tagok sorába (olyanok közé mint Petrovics Emil, Sáry László, vagy Kurtág György) egy székfoglaló hangversennyel.

Az MTA régen...
... és ma
A november 21-i koncert izgalmasnak igérkező műsorán szerepel Farkas Furfangos diákok szvitje, Balassa Sándor Pécsi concerto-ja, Szőnyi Erzsébet Három ötlet négy tételben című műve és Dobrovay Versenymű népi hangszerekre című alkotása.
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Kovács László vezényli. A komolyzenei koncerteken szokatlan hangszereket - tilinkó, erdélyi furulya, duda, doromb, cimbalom - hallhatnak majd azok aki jegyet váltanak e neves eseményre.