Tíz nap után tíz kortárs dráma

Színpad

A beérkezett pályaművekből szakmai zsűri által kiválasztott 12 legjobb darabot 2012 tavaszán Békéscsabán az Ibsen Ház udvarán, 2012 nyarán a Szarvasi Vízi Színházban mutatják be a Békéscsabai Jókai Színház színművészei. A felolvasó-színházi előadások után mindkét helyszínen a szerző és a közönség találkozójára is sor kerül.

 
A szakmai zsűri által legjobbnak ítélt darabot és a legtöbb közönségszavazatot begyűjtő darabot 2012 őszén a Békéscsabai Jókai Színház színpadán ünnepélyes előadás keretei között (immár nem felolvasó-színházi formában) is bemutatják.
Ugyanezt a két darabot a Bárka című folyóirat is közzéteszi (az éppen aktuális számában), amennyiben azok nyomtatásban még nem jelentek meg.
 
A Békéscsabai Jókai Színház hagyományosan igyekszik repertoárjába beépíteni a kortárs magyar műveket. A 2008/2009-es évadát teljes egészében a kortárs magyar drámák bemutatásának szentelte, többek között Czakó Gábor Disznójáték, Egressy Zoltán Sóska sültkrumpli, Zalán Tibor Midőn halni készült, Pataki Éva Edith és Marlene, valamint Bartus Gyula Sör és cigi című darabját láthatta a közönség. Idén márciusban immár harmadik alkalommal rendezik meg a békési megyeszékhelyen a gyorsasági drámaíró versenyt. (2010-ben Brestyánszki Boros Rozália, Gobby Fehér Gyula és Láng Zsolt, 2011-ben Karafiáth Orsolya, Kiss Ottó és Zelei Miklós írt egyetlen éjszaka alatt, egy újságcikk alapján egyfelvonásos darabot, amelyeket két nap próba után be is mutatott a vendégszínészekkel kiegészített helyi társulat.)
 
A Bárka folyóirat szerkesztői minden évadban közölnek tanulmányokat a helyi, békéscsabai és gyulai színházi évadról, valamint a régió határain túli, jelentősebb hazai színházi rendezvényekről, a DESZKA Fesztiválról, a POSZT-ról, Kisvárdáról és a Kortárs Drámafesztiválról is. Emellett csak az elmúlt évben is három kortárs szerző (Brestyánszki Boros Rozália, Háy János és Vörös István) drámai művét is közzé tették a lap hasábjain.
 
Mi sem természetesebb, hogy a pályázatot meghirdető harmadik fél, a Magyar Írószövetség is szolgálni kívánja a líra és az epika mellett kicsit mostohábban kezelt, úgynevezett ?harmadik műnem?, s azon belül a kortárs magyar dráma ügyét.
 
A pályázati kiírás szerint a maximum 6 szereplős egyfelvonásos művet 3 nyomtatott példányban február 24-ig lehet a színház címére (5600 Békéscsaba, Andrássy út 1-3) elküldeni. A pályázat nem jeligés, tartalmaznia kell a szerző nevét, címét és gyors elérhetőségét (telefon, e-mail). Minden szerző csak egyetlen alkotással pályázhat.