A tudós nők térben is, korban is áthelyeződtek a Csíki Játékszínben

Színpad

 

(MTI) - A Magyarországról Erdélybe tanulni érkezett diáklány iránt oly nagy bizalommal volt Parászka Miklós, a csíkszeredai színház vezetője, hogy bátran rábízta e darab megrendezését. Porogi Dorka a pénteki előadás előtt elmondta: megtiszteltetésnek érzi ezt a bizalmat, hiszen még egyetemistaként állíthatta színpadra a darabot. Azt pedig különösen jóleső érzéssel fűzte hozzá, hogy e vállalkozásában mindenki nyitott volt, sokat segített. 

 
Érdekes megoldással jelenítette meg a deszkákon a XVII. századi történetet: a mostani előadás cselekménye a XX. század húszas-harmincas éveiben játszódik egy képzeletbeli tengerparti országban. A moliére-i mondanivaló persze megmaradt: pellengére állítja egy nevetségességig kifinomult ízlésű társadalmi csoport sznobizmusát. De Porogi Dorka elsősorban azt a vonatkozását ragadta meg e darabnak, amely a nőkről szól.
 
De miért pont a húszas-harmincas évekre tette a cselekményt? A kérdésre így felelt: a Moliére korában élt nők és a mai nők helyzete közötti változások "köztes időszaka" éppen a XX. század első évtizedeire esett. "A nők emancipációs törekvéseinek, a feminista mozgalomnak a vívmányait ma már élvezzük, az idáig vezető útról, magukról a nőkről akar a most megjelenített darab véleményt mondani" - tette hozzá.
 
Érdekes vonása a pénteken bemutatott darabnak, hogy a végzős hallgató két tanára is részt vett az előadás színrevitelében. B. Fülöp Erzsébet színészként az egyik főszerepet alakítja, Dobre Kóthay Judit pedig díszlet- és jelmeztervezőként tevékenykedett.
 
Az, hogy magyar lakosként Marosvásárhelyen tanulja a szakmát, szakmailag és emberileg is nagyobb nyitottságot biztosított számára, nagyobb lett a rálátása az egész szakmára - mondta Porogi Dorka. Erről a helyszínről az erdélyi színház egyaránt képes figyelni mind a magyarországi, mind pedig a román színházi életre, aki itt dolgozik színházi alkotóként, mindkettőből képes szellemileg táplálkozni - mondta a diák-rendező.
 
Porogi Dorkának nem ez az első rendezése. Tavaly Kiss Csaba Esti próba című kétszereplős, egyfelvonásos színművét vitte színre Marosvásárhelyen. Ugyanebben a városban rendezte a Szép Ernő egyfelvonásosaiból álló előadását, az IST MAD-et.