Ugyanaz a hajó régi-új vizeken

Kultpol

A XIV. Stúdiószínházi Fesztivál programja ismét igen mozgalmas lesz, mellyel lényegében az új évad nyílik szeptember 14-én. A fergeteges sikerű, nehéz sorsú Pinczés István rendezte Gézagyereket az óriási érdeklődésre való tekintettel kétszer adják. De aki nem jut el egyik előadásra sem, annak alkalma lesz a Vígszínházban megtekinteni, hiszen Marton László a hírek szerint teret adott a produkciónak a 2002/2003-as évadban.
Látható lesz az Újvidéki Színház Pác és a Kaposvári Csiki Gergely Színház Családtörténetek - Belgrád című előadása is.
Meghívást kapott a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Harlekin milliói című Hrabal előadása és az egyik tavalyi díjnyertes társulat, a Közép-Európa Táncszínház új produkciója, a Barbárok.
A Marosvásárhelyi Ariel Színháztól a Példás történeteket láthatjuk, míg Sepsiszentgyörgyről a Csodát hozták el.
A Bárka Pirandello előadása mellett két főiskolás produkció is a programba került. Látható lesz az Ács János rendezte Szentivánéji álom, melynek szereplői Máté Gábor negyedévessé érett növendékei és az ATTACK, melyet Bodó Viktor rendezett többek között most harmad- és negyedévbe lépő színészhallgatókkal.
Aki pedig nem tud betelni a színházi előadásokkal, már 13-án pénteken Új Sanzonok címmel egy zenés produkciót nézhet meg, melyben fiatal színészek, kortárs költőink és zeneszerzőink vesznek részt. Mint ahogy a tavalyi évad Bárka előadásain készült pillanatfelvételekből rendezett fotókiállítást is megcsodálhatjuk.
A fesztivál végén pedig díjakat osztanak, mint mindig. A zsűri tagjai ezúttal Forgách András, Koltai Tamás és Nánay István lesznek.

Csányi János Bérczes László
A tizenöt tagúra nőtt társulat jelentős jövevénye az ifjú rendező, Czajlik József, aki a napokban szerzi meg rendezői diplomáját a pozsonyi egyetemen. Főrendezőként két komáromi színészt, Vincze Emőkét és Lucskay Róbertet hozta magával, akik már a tavalyi Stúdiószínházi Fesztivál díjazott Amadeus előadásában bemutatkozhattak a közönségnek.
Balázs Zoltán is tagja lesz a társulatnak, aki szintén most végzett a színművészetin színész szakon és elnyerte az Üstökös díjat ebben az évben amellett, hogy nyáron Stuttgartban, egy neves színházi workshopon is elismerésben részesült. Rajtuk kívül pedig Gados Béla és Kovács Vanda bővíti még a létszámot.

Az évad lényegében már el is kezdődött, hiszen nyár végén az Orczy-kertben mutatták be Vidovszky György első bárkás rendezését, az átdolgozott Pál utcai fiúkat, mely szeptembertől beköltözik a Bárka színpadára. Cseh Tamás két estet is ígér. A Frontátvonulást és a januárra tervezett Új dalokat, mely produkciót Bereményi Gézával közösen készítik.
Az első prózai bemutatót november 29-ére ígérik az új vezető rendező, Czajlik József rendezésében. A Kiss Csaba által átdolgozott mű, a Hamlet hazatér címszereplője Lucskay Róbert lesz.
Bérczes László ismét Harold Pinterhez nyúlt, ezúttal a Holdfény című darabhoz, melynek főszereplője Kovács Lajos és Csoma Judit lesznek.
A január 17-re tervezett bemutatóról Bérczes még csak sejtelmesen beszélt. "Ez a darab arról szól, hogy egy ember meghal." A Forgách András fordításában próbált előadást most először láthatjuk magyar színpadon.

Csányi János legendás Szentivánéji álomja után most ismét a rendezői székbe ül, ezúttal a Romeó és Júliát álmodja újra, saját, most készülő műfordításában. Bár a fordítás még nincs kész, Csányi annyit elárult, hogy az eseményeket az 1914-es monarchiakorabeli Boszniába helyezi és hogy a díszlet terveit is maga készíti.
Az évad utolsó előtti bemutatója a Catalina Buzoianu nevéhez fűződik, aki másodszor rendez a Bárkán. A tavalyi Hat szereplő szerzőt keres című Pirandello darab után - mely egyébként meghívást kapott Agrimentoba, a Pirandello Fesztiválra, ahol díszelőadásként adják - most Csehov Három nővérét állítja színpadra.

Aki az ötödik évadban bármiből kimaradt, az Bérczes László Mulatságát és Hazatérését pótolhatja, mint ahogy megtekintheti az Előhívást, a Fogadó a Nagy Kátyúhoz című előadást és a már említett Hat szereplő szerzőt kerest.
Az évad végén pedig egy izgalmasnak és egyenlőre igen titokzatosnak tűnő produkcióval kecsegteti nézőit a Bárka. Horváth Csaba, egy egyenlőre nem nevesített, híres rendezővel készít mozgásszínházi előadást valószínűleg Pilinszky anyagokból.

Az évad tehát kezdetét veszi, a függönyök nem takarják tovább a színpadot. A klasszikusok pedig minden bizonnyal új köntöst kapnak majd meglátjuk, több vagy kevesebb sikerrel.