Vámos László-díj 2004

Kultpol

A Vámos László Emlék Alapítvány kuratóriumának elnöke, Huszti Péter olvasta föl a laudációt, majd Békés András adta át a Díjat Schilling Árpádnak (fotó). A kuratórium további tagjai; Berényi Gábor, Fodor Géza, Görgey Gábor, Kadelka László, Makk Károly, Székely András.

BÉKÉS ANDRÁS laudációja

Az elmúlt évtized legújabb rendezőgenerációjának egyik legfigyelemreméltóbb és legjelentősebb alkotó tehetsége: Schilling Árpád.
Mint együttest szervező, társulatot alakító, - Új színházat alapító színházi személyiség: a legjelentősebb.
Különben neki Színháza, - "már mint színházi épülete" egyáltalában nincsen. Előadásait születésüktől kezdve alkalmi albérletekben tartja.
Alternatív vagy egyetemi próbatermekben, piactéren, cirkuszban, stúdiókban, a Katonában, a Kamrában, a Szentendrei Teátrumban, a Millenárison, jelentős nemzetközi sikereket aratva többek közt Párizsban, Avignonban, Milánóban, Berlinben, - sőt meghívják az Európai Színházak Uniója strassburgi fesztiváljára is.

A különböző színházi találkozókon sok-sok díjjal és elismeréssel jutalmazzák. Ez jelentősen segíti ahhoz, hogy újabb munkáit és működését a megújuló hazai támogatások mellett, euró pályázatokon nyert pénzekből is finanszírozza. Mint színjátszónak az alternatív műfaj kiváló képviselői, Kaposi, Somogyi, Gaál Erzsi, Szakáll Judit mutattak új utakat, új módokat, majd rendezői pályafutását meghatározóan alakította Ascher Tamás, Székely Gábor és segítette Zsámbéki Gábor is. Így következett be egy rendkívüli, egyedülálló szakasz életében. 1995-ben mint alternatív döntött úgy, hogy jelentkezik a professzionális Színművészeti Egyetem színház rendező szakára.
Felvételt is nyert. Ugyanakkor ezzel egy időben megalakítja saját alternatív műhelyét, és az 5 éves egyetemi tanulmányaival egy időben, párhuzamosan működteti saját együttesét: a Krétakör Színházat is.

Vámos László Psota Irén
2000-ben jeles diplomával végez, szerződési ajánlatot kap a Katona József Színháztól, de azt köszönettel nem fogadja el, hisz addigra saját Társulata van már, és mindenre elszántan, konokul, makacsul, kitartóan a saját útját akarja járni. És járja is. Ötödik éve Külhonban és Bel-honban egyaránt tucatnyi sokféle stílusú alkotásban óriási türelemmel keresi, kutatja színészeivel a kor legmegfelelőbb kifejezési módjait.
A Baal, a Leonce és Léna, a Woyzeck, az álomszép, költői Liliom is sok-sok országban szerez maradandó sikert. Fellépnek még a Nagycirkuszban is a Ligetben, majd egyszer csak társulatával a Kertész utcában "kódorogva" felballagtak a lepusztult Fészek Klub legfelső emeletére, - és az olykor annyi bút-űző, jót-mulatós borgőzös BÁR maradékaiban, - "díszlet, bútor, kellék nélkül", - újraélték Csehov Sirályát, pontosabban - A Siráj-t! Nagyszerűen!
Minap Moliére Mizantrópjának különleges színreviteléhez a Vidám Színház adott helyet a Révay utcában. Nemrég jöttek Franciaországból, nemsokára mennek Kanadába. Jönnek-mennek Schillingék konokul - amíg csak nem lesz saját, igazi színházuk. Erre a tehetséges, sikeres, - jogos akarásra akarja külön is felhívni a figyelmet a Vámos Alapítvány Kuratóriuma, amikor a 2004-es év Vámos-díját Schilling Árpádnak nyújtja át.

( Békés András )

Fotó: K.L.

Kapcsolódó link:

Krétakör Színház

Kapcsolódó írásunk:

Schilling Árpád - Vámos László-díjas