Színházi díjakat adtak át

Egyéb

Átadták az Aase- és a Domján Edit-díjat, a frissen alapított Prológ díjat és a nagy hagyományú Bálint Lajos-vándorgyűrűt.

Gobbi Hilda 1987-ben közérdekű célra tett kötelezettségvállalásával a végrendeletében létrehozta az Aase-díjat az „emlékezetes percek, pillanatok, szavak, mozdulatok főszereplői”, az epizodisták részére azzal a meghagyással, hogy évente két színészt és színésznőt díjazhat a neves művészekből álló kuratórium.

Maga Gobbi Hilda ezt írja a díjról: „Sajátossága a színészi munkának, hogy a főszereplő több felvonáson keresztül vonja magára a figyelmet. Az epizodistának csak néhány perce, pillanata van; tömörít, mint az író, amikor epigrammát alkot.”

A díjak átadására évek óta a Bajor Gizi Színészmúzeumban került sor, ahol minden a magyar színjátszás nagy alakjaira és elsősorban Gobbi Hildára emlékeztet. Gobbi Hildára, aki szinte teljesen egyedül hozatta rendbe az épületet, hogy méltó módon emlékezhessünk az egyébként oly múlandó műfaj nagyságaira.

2022 Aase-díjas színművészei: Bíró Kriszta, Módri Györgyi, Ilyés Róbert, valamint Végh Péter.

„Noha már három évtizede van a pályán, az a gazdagság és változatosság, fantázia és invenció, amely Bíró Kriszta szerepformálásait jellemzi, színészete perspektíváit is mutatja: megjósolni sem lehet, milyen eredeti, egyéni, különleges karakterek megformálására lesz még lehetősége a következő évtizedekben…” – szólt Bíró Kriszta méltatása.

Módri Györgyi a laudáció szerint „igazi csapatjátékos. Három évtizede állandóságot, biztonságot és hitelességet jelent a Veszprémi Petőfi Színház nézőinek, ám valószínű, hogy az utóbbi évek alakításai még az őt jól ismerő publikumot is meglepték. (…) Szakmai élete a Petőfi Színházhoz köti, nagy színpadi pillanatai a veszprémi közönség emlékezetében élnek. Nevét azonban az Aase-díj kapcsán az ország nyilvánossága is megismerheti.”

Ilyés Róbert laudációja kiemeli, a művész „természetesen nem epizodista. Pályája során számos alkalommal vitt hátán előadásokat nagy főszerepben. (…) Mindig teljes személyiségével, sűrűségével, intenzitásával van jelen a színpadon.”

A méltatás szerint Végh Péter „az évek során több alkalommal is részesült olyan díjban, amelyet vagy társulati tagok szavaznak meg egymásnak, vagy a közönség ítél oda, és ez kiváló példa arra, hogy nemcsak a szakma, de a közönség és a kollégák is elismerő véleménnyel vannak munkásságáról és személyéről egyaránt”.

A Domján Edit-díjat Kosik Anita kapta.

„Mondják, az lesz színész, akiből nem lehet semmi más. Azt hiszem, hogy belőlem lehetne más, de ma már nem akarok, most már ez nekem nagyon tetszik, és ezt akarom csinálni. Igaz, hogy ehhez az is kellett, hogy ne függjek annyira érzelmileg a színészettől, hogy találjak más dolgokat is” – fogalmazott lapunknak egy korábbi beszélgetésben a friss Domján Edit-díjas színésznő.

2022-ben a Prológ díjat O. Horváth Sári kapta.

A Drámaíró Kerekasztal díjat alapított pályakezdő színházi szerzők számára, akik írói tevékenységükkel az idei vagy az elmúlt évadban felhívták magukra a figyelmet. A díj elnevezése Prológ, mely arra a várakozásra utal, hogy a díjazott a szerzői bemutatkozás után a későbbi évadokban is színdarabok és bemutatók sorában mutatja meg tehetségét.

A laudáció szerint „egyéni látásmódja, érzékeny karakterábrázolása és a drámait humorral, iróniával izgalmasan ötvöző beszédmódja a záloga annak, hogy műveit magyarországi és romániai magyar színházi műhelyekben is örömmel mutatják be”.

A Bálint Lajos-vándorgyűrűt – melyet felváltva kap színházi titkár és dramaturg – idén Danyi Judit, a Pécsi Nemzeti Színház egykori művészeti titkára kapta.

Fotók forrása: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet