Útnak indult a Fővárosi Nagycirkusz és a Baross Imre Artistaképző közös turnéja, amely a nemzeti cirkuszvállalat ?Cirkuszmisszió? című, 2012 óra tartó műfaj-népszerűsítő és társadalmi felelősségvállalási kampányának új fejezete.

?Azt látjuk: a cirkusz a huszonegyedik században is dinamikusan fejlődő ága a szórakoztatóiparnak? ? mondta el a sajtótájékoztatón Richter József, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója. ?Egy-egy előadásunkra ezer körüli néző jön el, amelyből látszik: ez a műfaj ma is megállja a helyét. A presztízsből természetesen adódik a felelősség; úgy érezzük, a gyengék oldalán a helyünk. A missziónak két célja van: egyrészt magát a műfajt szeretnénk népszerűsíteni, mégpedig úgy, hogy elvisszük az élményt számos vidéki nagyvárosba: a főváros mellett a megyeszékhelyeken is jelen szeretnénk lenni. Másrészt pedig egy fontos ügyet célunk felkarolni, mégpedig a betegséggel küzdő, fogyatékkal élő, nehéz sorsú gyermekek ügyét a megfelelő intézményekkel való partnerkapcsolataink keretében. Hiszünk abban, hogy az élmény, amelyet a cirkusz nyújtani képes, minden gyermeknek jár ? ez a misszió legfontosabb üzenete.? Richter József a célkitűzések felvázolása után arra is kitért, hogyan zajlik a gyakorlatban a karitatív és szociális intézetekkel való közös munka. Mint elmondta, a Cirkusz partnereinek sorába tartozik a Fóti Gyermekváros is ? a mai, veresegyházi cirkusznapon ezek közül a gyerekek közül kétszázan tekinthetik meg az előadást. ?Ők azok a gyerekek, akiknek jóval kevesebb önfeledt pillanatban van részük az életükben, mint kortársaiknak, ezért szeretnénk nekik igazán szórakoztató programot és valóban életre szóló élményeket nyújtani. Holnap ugyanezen a helyszínen például arcfestésre, Szandrával, az elefánttal való fotózkodásra, pónilovaglásra várjuk őket. Emellett pedig a cirkuszi élet kulisszái mögé is benézhetnek: a vállalkozó szelleműek rendelkezésére áll néhány cirkuszi kellék, amit kipróbálhatnak: az egykerekű, a gólyaláb, a bungee, a zsonglőrlabda, a karika vagy a buzogány, sőt, tűzijátékkal is készülünk. Ezzel szeretnénk nekik is megmutatni a cirkusz ezer arcát.?

Oláh Miklós, a Baross Imre Artistaképző igazgatója vette át a szót, aki kifejtette, milyen fontos az artistaképző intézet számára a tehetséges növendékek felkutatása és támogatása ? hiszen közülük kerülnek majd ki a jövő cirkuszának artistái. Mint az intézmény közleményében olvasható, az ezt a pályát választó fiatalok nem csak karrierlehetőséghez jutnak, de az artista hivatás sajátosságainak megfelelően alapvető közösségi nevelést is kapnak; az artistaképző céltudatosságra, együttműködésre, közösségvállalásra, kitartásra neveli őket. A turné egyes állomásain a cirkuszi szakma iránt érdeklődő 10-14 éves korosztályt várják egy bemutatóval is, amelynek keretében cirkuszi szakemberek segítségével betekintést nyerhetnek a cirkuszvilág és az artistaképzés mindennapjaiba. A jó adottságú és a pálya iránt érdeklődő gyerekekkel az Aristaképző fenntartja a kapcsolatot és bevonja őket az iskola felvételi rendszerébe is. ?Egy éve indult el az intézmény projektje, amelyben komplex feladatrendszerekkel igyekszünk figyelemmel kísérni az iskolás tehetségeket. Az ország több részén vannak intézeteink, többek között itt Veresegyházon is, és rengeteg fiatallal találkozunk, akik készségeiknél és képességeiknél fogva alkalmasnak bizonyulnak arra, hogy artisták legyenek. A MACIVA célja a cirkuszművészet felvirágoztatása a tehetségek segítésének oldaláról. Ehhez természetesen szükséges, hogy a szülőknek és a pedagógusoknak is megmutassuk a pályában rejlő lehetőségeket, valamint helyi szinten, iskolai programokon keresztül népszerűsítsük a kezdeményezést. Vannak olyan helyszínek, ahol a testnevelés-órákba is beépülnek olyan gyakorlatok, amelyekkel az iskolások kipróbálhatják magukat, ehhez kidolgoztunk egy programot és eszközöket is biztosítunk.?

 

?Hogy kerül vajon a Magyar Vöröskereszt a cirkuszi porondra? ? veszi át a szót Gerzsenyi István, a Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezetének igazgatója. ?Kapcsolatunk a Fővárosi Nagycirkusszal több éves múltra tekint vissza. Ez alatt az idő alatt a cirkusz több alkalommal előnyben részesítette a Vöröskereszt által támogatott rászorulókat ? a két intézmény közös munkájának lényege így a társadalmi felelősségvállalás egybekötve a cirkusz, mint művészeti ág népszerűségének növelésére irányuló törekvésekkel. Ezek a nehéz sorban élő gyerekek valódi lélekerősítő élményt kapnak, amely mindeközben felszabadító és szórakoztató is. Azt hiszem, minden felnőtt emlékezetében mély nyomott hagyott egy-egy gyerekkori cirkuszi élmény, és azt szeretnénk, ha ebből azok a gyermekek sem maradnának ki, akiknek egyébként nem lenne lehetőségük ezt átélni. Példaértékűnek tartom ezt a kezdeményezést, és véleményem szerint bármely kulturális szervezet zászlajára tűzhet ilyen jellegű projektet.?

 

A sajtótájékoztatót követően a porond körül egyre több gyerek gyűlt össze - a szervezők pedig, hogy türtelmetlenségüket csökkentsék, bohócorrot osztogattak nekik. Eközben a cirkuszi sátor előtt a MACIVA növendékei mutatták meg az érdeklődő gyerekeknek, milyen nehéz is zsonglőrködni vagy éppen egy hengerre tett lécen egyensúlyozni. Az artistaképző tanulói ezt követően a porondon neonfényű ruhákban mutatták be tudásukat a közönségnek.

A Cirkuszmisszió országos partnerszervezetei közé tartozik a Magyar Vöröskereszt, az Országos Germekvédő Liga, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Református Egyház és a Magyar Katolikus Egyház is. A misszió turnéjának első állomása Veresegyház volt március 20 és 22 között, a későbbiekben Székesfehérvárra, Győrbe, Mosonmagyaróvárra, Sopronba, Szombathelyre, Pápára, Veszprémbe és Pécsre is ellátogatnak a produkcióval.

Gangel Noémi