Nemzetközi operett-musical fesztivál

Színpad

A majdnem egész áprilisban tartó rendezvénysorozaton berlini, bukaresti, csíkszeredai, kolozsvári és szentpétervári zenés színházak szerepelnek egy-egy előadással a Budapesti Operettszínház társulata mellett.

Kerényi Miklós Gábor főigazgató elmondta, régen nem járt teljes orosz színházi társulat Magyarországon, így nagy várakozással tekinthet a közönség a szentpétervári Zenés Komédia Színház vendégjátéka elé. Kálmán Imre Marica grófnő című operettjével lépnek fel, orosz nyelven, magyar felirattal. A program érdekessége, hogy ugyanezt - egyébként a repertoárján lévő - darabot a Budapesti Operettszínház társulata is eljátssza a fesztiválon, mindkét produkció rendezője KERO?.

 

Az oroszok egy stúdióelőadást is hoznak: Bernard Slade Jövőre, Veled, Itt! című komédiájának musicalváltozatát Stan Daniels zenéjével, amit, mint a Nagymező utcában, Péterváron is Somogyi Szilárd állított színpadra.

fesztival_jovore_1_1_250x250.png
Bernard Slade Jövőre, Veled, Itt!

Különleges lesz Presgurvic Rómeó és Júlia című musicalje is, amely nemcsak a vendéglátóknak, hanem a bukaresti Ion Dacian Nemzeti Operettszínháznak is az egyik sikerprodukciója. Így a fesztiválon román és magyar énekes színészek együtt elevenítik meg a szerelmesek történetét, a két - magyar és román - nyelvű előadást szintén feliratozza a teátrum - mondta a főigazgató, de hozzátette, a hazai csapat is bemutatja a már több mint 500 alkalommal játszott musicalt, illetve a fesztivál alkalmából a Veled, Uram! című Szörényi-rockoperát is műsorára tűzi.

 

Eddig egyébként sok közös előadást tartott a két teátrum, az Operettszínház és a Ion Dacian Nemzeti Operettszínház, a Capulet és Montague famíliát román és magyar színészek együtt alakították, ezzel mintegy különös aktualitást adva a családok és népek közötti ellenségeskedés következményeinek. Az előadásoknak akkora sikere volt, hogy mindkét városban meg kellett ismételni, és 2011. május 31-én, Bukarestben ez volt a soros magyar EU-elnökség romániai kulturális záróprogramja.

A Kolozsvári Állami Magyar Opera társulata is Kálmán Imre-művel, A cirkuszhercegnővel vesz részt a fesztiválon, a nemzetközi operavilágban is jegyzett énekesek, például Kele Brigitta, Szabó Levente alakítják a főszerepeket.

 

A marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói Garcia Lorca Bernarda Alba háza című drámájának zenés feldolgozását mutatják be. A vendéglátó színház Pesti Broadway Stúdiójának növendékei pedig Pintér Béla Parasztoperáját adják elő. A kamaraelőadások sora egy berlini Edith Piaf-emlékesttel egészül ki.

Kerényi Miklós Gábor szerint a magyar zenés színjátszás a főváros egyik legfőbb turisztikai vonzereje lehetne. Közép-Európában sehol sem játsszák olyan magas színvonalon a zenés műveket, mint Budapesten, és nemcsak a saját színházára gondol, hanem a versenytársakra is - hangoztatta a direktor, aki külön felhívta a figyelmet Tolcsvay László Isten pénze című musicaljére, a Csíki Játékszín előadására - hiszen az Operett közvetlenül fesztivál előtt mutatja be Tolcsvay legújabb előadását, az Ördögölő Józsiást.

 

A Nemzetközi Operett Gálára mindezen társulatok, valamint a berlini Komische Oper vezető művészei közül is érkeznek, előre jelezve a német színházzal most formálódó koprodukciót.

A hagyományteremtő eseményt támogatja a fővárosi önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap, de a költségek jelentős részét a teátrum saját forrásból, a jegybevételekből fedezi.