A művész saját gyerekkorának álmaiból építkezik. Ez a fajta lírai humorba ágyazott metafizikai színház később sok irányba fejlődött tovább, a Derevo Színház és Andrej Mogucsij színháza is ebben gyökerezik. Szlava Polunyin azt a szemléletet próbálja meghonosítani a színházban, hogy ne vegyük túl komolyan magunkat, próbáljuk az élet humoros oldalát megmutatni és megélni.
A darab négy nap alatt hatszor látható a Fővárosi Nagycirkuszban. Mint a dramaturg elmondta: az alkotó célja, hogy senki ne rutinból lépjen színpadra, mindig az előadás előtt derül ki, hogy ki mit játszik a darabban.
Rimas Tuminas litván rendező az idén a Ványa bácsival, a moszkvai Vahtangov Állami Színház előadásával érkezik a fesztiválra. Az előadás, amelynek címszerepét Szergej Makoveckij játssza, legendává vált. A fesztiválon Csehov három darabja is látható. A Ványa bácsi mellett Belgrádból érkezik az Ivanov, a Szerb Nemzeti Színház előadásában, Tatjana Mandic Rigonat rendezésében, a budapesti Nemzeti Színház Meggyeskertjét pedig Silviu Purcarete állította színpadra. A három alkotó három különböző színházi kultúra szemléletét tükrözi.
Két ukrán előadás, a kijevi Ivan Franko Nemzeti Dráma Színház két produkciója is szerepel a programban. A színház először lép fel a MITEM-en, amelyen Dmitro Bogomazov rendezésében Shakespeare Coriolanusát és a Vaszilij Sztefanik novelláiból készült Morituri te salutant című darabot mutatja be.
A tavaly elhunyt világhírű litván rendező, Eimuntas Nekrosius Kurafiak című, egy kortárs litván író regényéből készült előadásában a litván nép múltját, jelenét és jövőképét dolgozza fel. Az alkotó több előadása is látható volt már a MITEM-en, az idei előadáshoz szakmai program is kapcsolódik, portréfilmet vetítenek Nekrosiusról és beszélgetést tartanak meghatározó jelentőségű munkásságáról.
Eugenio Barba író-rendező trilógiáját ? a Fa, a Nagyvárosok a hold alatt és a The Chronic Life című produkciót ? az Odin Teatret Magyarországon mutatja be először egyben Európában.
A lisszaboni Companhia Joao Garcia Miguel a legújabb előadását, a Bernarda Alba házát hozza el, és látható lesz a Caroline Guiela Nguyen rendezte, Saigon című francia előadás is, amely az avignoni fesztivál sikerprodukciója volt.
Kornya István szervező kiemelte: céljuk, hogy egy-egy jelentős alkotó munkái közül többet is bemutassanak. Michael Thalheimer német rendező tavaly a Berliner Ensemble Kaukázusi krétakör című előadásával, az idén A vágy villamosa című produkciójával érkezik a MITEM-re, az előadást tavaly ősszel mutatták be nagy sikerrel.
Az Egy nyári éj Svédországban című produkció Eric Stubo rendezésében, a Királyi Dráma Színház előadásában lesz látható. Erland Josephson színész darabja humoros hangnemben idézi fel Andrej Tarkovszkij utolsó filmjének, az Áldozathozatalnak a forgatását, az orosz rendező és a svéd színészek találkozását.
A prágai Divadlo Na Zábradli Hamletek című előadásában a kulisszák mögé leshet be a közönség. Szász Zsolt a Kazahsztánból érkező Korkut legendájáról, az Auezov Kazah Állami Dráma Színház előadásáról beszélt, amelynek témája a halhatatlanság keresése.
Látható lesz továbbá Szumbel Gaffarova tatár írónő első, nagy port kavaró darabja, A jövevény, a Galiaszgar Kamal Tatár Állami Színház előadása, amely arra keresi a választ, hogy miben ragadható meg egy nép identitása és lehetséges-e visszatérni a múltunkhoz, ha már egyszer elszakadtunk tőle.
Határon túli magyar előadásként a komáromi Jókai Színház Martin Huba rendezte A félkegyelmű című produkcióját mutatják be. A Nemzeti Színház előadásai közül David Doiasvili rendezésében a Tartuffe című darab, Silviu Purcarete rendezésében a Meggyeskert, a Szász János által színpadra állított Caligula helytartója, ifj. Vidnyánszky Attila Woyzeck-rendezése, Zsótér Sándor rendezésében A gömbfejűek és a csúcsfejűek, valamint Vidnyánszky Attila Az ember tragédiája rendezése látható a fesztiválon.
A további előadásokról és a MITEM szakmai programjairól a rendezvény honlapján tájékozódhat a közönség.