Szívszorító hegedűszó

Egyéb

Új albummal jelentkezik a világhírű magyar hegedűművész, Korcsolán Orsolya. Az album a Silenced, vagyis az Elnémított címet kapta, és világszerte elérhető szeptember 29-ei megjelenése óta. A Deutsche Grammophon német kiadó csak a világ legismertebb és legnagyobb tehetségű művészeivel dolgozik, ezért óriási megtiszteltetés, hogy a Deutsche Grammophon magyar előadó és magyar zeneszerző műveit jelenteti meg a világpiacon.

A Scene magazin szerint Korcsolán Orsolya hegedűjátéka ?szívszorítóan gyönyörű?, a Pizzicato szerint őt hallgatni ?hihetetlen élmény?, a Crescendo Magazine ?érzelemmel teli? előadásmódját méltatja. A magyar származású Korcsolán Orsolya generációjának egyik legkiemelkedőbb hegedűművésze és tanára. Boszorkányos technika, csodálatosan egyéni hegedűhang és magával ragadó színpadi kisugárzás ötvöződik előadásaiban, melyeket a közönség New York-i bemutatkozása óta már világszerte figyelemmel kísérhet. Legújabb albumán Kuti Sándor korábban soha nem hallott és játszott művei hallhatóak.

 

A tragikus sorsú zeneszerző, Kuti Sándor (1908?1945) műveit a fiatal hegedűművész évek óta kutatja: ?16 éves voltam, amikor Kuti Sándor zeneszerzőről a Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál legfiatalabb résztvevőjeként hallottam. Ott találkoztam a legendás maestróval, Sir Solti Györggyel, aki bölcs tanácsaival segített. Ő mesélt nekem rég elvesztett pályatársa megindító történetéről, Kuti Sándorról, a különleges tehetségű zeneszerzőről. Solti és Kuti a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendéke volt az 1930-as években, ahol a világhírű zeneszerző, Dohnányi Ernő osztályába jártak, és a legszorosabb barátok lettek. A Zeneakadémia káprázatos nagytermében 1934-ben közös koncerten mutatták be műveiket. A két ígéretes fiatal tehetséget kritikák tucatja méltatta. Kuti Sándor sorsa ekkor kezdett el először érdekelni, évekig tartó kutatás következett ezután.?

 

Korcsolán Orsolya a Zeneakadémia könyvtárának egykori igazgatójától, Gádor Ágnestől kapta egy véletlen folytán kézhez a zeneszerző, Kuti Sándor lányának, Évának telefonszámát, aki egy réges-régi szekrényből vette elő azt a csodálatos dobozt, melyben régi fényképek és kivágott újságcikkek mellett csodálatos, kézzel írott kottákra is leltek. A most megjelenő album anyaga részben ennek a csodálatos kincsesdoboznak a tartalma: egy kivételes tehetségű művész, Kuti Sándor összes fennmaradt vonós kamarazenei műve, valamint hegedűre írt Szólószonátája. Az albumon több olyan zenemű is szerepel, melyeket soha nem vettek lemezre, melyek így világpremiernek számítanak.

?A számomra leginkább magával ragadó darab a szóló hegedűre írt szonáta, amelyet egy papírfecnire jegyzett le a zeneszerző. Kuti ezt a szívhez szóló, 3 tételből álló szonátát, mely utolsó, fennmaradt kompozíciója, Budapesten bujkáló, terhes feleségének írta és dedikálta, miközben Kárpátalján tartották fogva munkatáborban. Miután minden levelet cenzúráztak, kockázatos lett volna a művet egyszerű levélként feladnia. Egy őrnek köszönhető, hogy a mű végül hónapokkal később, a háború befejezését követően eljutott feleségéhez és az újszülött Évához. A zeneszerző ekkor már nem élt, Kuti Sándort 1945 tavaszán látták utoljára valahol a menetben, útban a mauthauseni koncentrációs tábor felé. Egyike ő is a második világháborúban meggyilkolt 600 ezer magyar zsidónak. Nem adatott meg neki, hogy lányával, Évával találkozzon, ahogy az sem, hogy csodálatos Szólószonátáját valaha meghallgathassa? ? meséli Kuti Sándor tragikus történetét a hegedűművész.

Kuti Sándor a hallgatóság számára mindeddig rejtve maradt, csodálatos és egyedi kompozíciói egyszerre tükrözik az akkori kor felforgató energiáit, miközben személyes tragédiájának is emléket állítanak. Korcsolán Orsolya letisztult és érzelemdús játéka különös fényében mutatja meg Kuti Sándor csodálatos kompozícióit.

----------------------------------

Korcsolán Orsolya

A fiatal hegedűművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendéke volt Budapesten, tanulmányait pedig New Yorkban folytatta, a The Juilliard Schoolban, ahol Dorothy DeLay és Itzhak Perlman irányítása alatt szerezte meg mesterdiplomáját. New Yorkban nyerte el a Dorothy DeLay-díjat és a Cornelius Vander Starr-díjat, két olyan presztízs értékű elismerést, melyeket csak kivételes tehetségű művészek kaphatnak meg. Korcsolán Orsolya a Bécs szívében, a Pálffy-palotában működő Musikschule in Wien, valamint az International Palffy Masterclasses megálmodója és igazgatója, a magyar zenekultúra, Kodály és Bartók zenei örökségének és szellemiségének határon túli gondozója.

 

A művész harmadik albuma szeptember 29-én jelent meg világszerte a Deutsche Grammophon gondozásában. Az albumról a lemezhez készült Official Trailerben beszél, melyet a varázslatos Uránia Filmszínházban forgattak.