Szkennerrel olvassák be a régi sírköveket

Kultpol

A Carnegie Mellon Egyetem kutatói egy különleges nagyfelbontású, háromdimenziós szkenner segítségével próbálják meg a mára olvashatatlanná vált szövegeket életre kelteni. A kutatók a károsodások és szennyeződések miatt sokszor csak nehezen tudják megfejteni az egykori faragványokat. Jelenleg kézi másolás után szabad szemmel próbálják kibogarászni a megmaradt szövegtöredékeket, ám ez sokszor teljesen lehetetlen.

Az új szkennelés azonban a háromdimenziós, multispektrális leképezés és számítógépes analízis után tökéletes képet adhat az egykori feliratokról. A Carnegie Mellon Cylab vezető kutatója, dr. Yang Cai szerint "a jelenleg fejlesztett technológia csökkentheti a találgatás szerepét a tudományos vizsgálatokban". Az elmúlt hetekben a kutatócsoport a módszert Pittsburgh melletti 200 éves sírköveken tesztelte.

A kutatócsoport a vizsgálatok során a kiemelten fontos részeket nagy, míg a többit alacsony felbontással olvastatta be, különben a képek mérete már kezelhetetlen lenne. Egy megfelelő minta felismertetése után a szoftver a következő alkalommal már kiemelten jelezte, ha ugyanolyan mintát talált. A kutatók szerint ezzel a metódussal könnyen sikerülhet elkülöníteni a természetes repedéseket és lyukakat a karcolásoktól és faragásoktól. A számítógép a kép analízise után a talált mintákat az adatbázisában tároltakkal összevetve a faragványok pontos jelentését is megadja.

A beolvasott mintákat aztán a GPS-rendszerekkel, történeti időjárási adatbázisokkal és régészeti helyszínek nagyfelbontású modellképeivel tudják kombinálni, elkészítve a temető háromdimenziós képét, amely az információk könnyebb befogadása mellett az összetett vizsgálatokat is elősegítheti. A vizsgálatok anyagát a terv szerint a közeljövőben az interneten, illetve DVD-n is elérhetővé teszik majd.