A Salgó–Somoskő – Két vár, egy család elnevezésű pályázatot 216 645 euróval támogatta az Európai Regionális Fejlesztési Alap. Régészeti és történelmi kutatásokkal, a várakat összekapcsoló irodalmi és történelmi alakokkal foglalkoznak, állagmegóvásokat végeznek. A helyi örökség részét képező, a helyi kötődést meghatározó ipartörténeti örökségeket is felhasználják a program során. A pályázattal a térség látogatottságát és versenyképességét szeretnék erősíteni.
Sátorosbánya önkormányzata a somoskői gótikus vár ágyúbástyáját és a vár főbejárati kapuját újíttatja fel, megőrizve az eredeti középkori elemeket. Továbbá információs táblákat helyeznek el a toronyban – ebből három történelemmel, három mondákkal kapcsolatos –, tíz meglévő táblát helyreállítanak, rendezik a Krúdy-forrást, és frissítik a macskalyuki tanösvényt. A Magyarországgal határos övezetben fekvő vár az UNESCO Novohrad–Nógrád Geoparkjának legfontosabb helyszíne.
Salgó vára a magyar, illetve Somoskő vára a szlovák oldalon történelmileg a Kacsics nemzetségen keresztül kapcsolódik össze. A természetvédelmi terület két tanösvényt is kínál: a somoskőit és a macskalyukit. A macskalyuki kőbánya az egykori kőszállító kisvasút szakaszával (ezen keresztül szállították a kőbánya bazaltját) ma Nógrád ipartörténeti öröksége.
Somoskő vára két hektáron terül el, és évente 31 ezer látogatót fogad. A vár egy vulkanikus eredetű bazaltszikladombon áll a történelmi Nógrád északi részén, Sátorosbánya kataszterében. A várhegy legfelső részén, annak lejtőjén kerül felszínre az Európában egyedülálló kővízesés, amely a világ minden tájáról vonzza a szakmai és a nagyközönséget.
A magyar oldalon Salgótarján a helyi kötődésű irodalmi és történelmi személyiségekről (Petőfi Sándor, Balassi Bálint, Losonczy Anna, a Szapolyai és Kacsics nemzetség) elnevezett sétányok pihenőit és forrásait újítja meg, valamint letölthető foglalkoztatófüzetekkel vezeti át Somoskő várához a látogatókat. A Dornyay Béla Múzeum a Salgó várában tervezett régészeti ásatásokkal, feltárásokkal és friss adatgyűjtéssel ismerteti meg a nagyközönséggel a vár környezetét. Az újdonságokat a kiállításokhoz kapcsolódó szakmai konferencia mellett dokumentumfilmen és kiadványokon keresztül is bemutatják.
A határon átnyúló együttműködésen keresztül a projektpartnerek Nógrád (Novohrad) határ menti régiójának egyedülálló kulturális és történelmi értékeit kívánják hangsúlyozni, illetve megőrizni az utókor számára.