Szobrot avattak Kenessey Gyula emlékére

Egyéb

Fejér megye közéletének kiemelkedő alakja volt, aki a vészkorszak idején a leghatározottabban lépett fel a nyilas mozgalom ellen. Szálasi utasítására letartóztatták, majd a dachaui koncentrációs táborban hunyt el ma 70 évvel ezelőtt ? emlékezett meg Kenessey Gyuláról Dr. Sükösd Tamás, Sárbogárd polgármestere. Beszédében kitért arra is, járási központként fontosnak tartja, hogy a közösség felismerje felelősségét a környező településekért, a térség felemelkedéséért. ?Kenessey Gyula hordozta ezeket az értékeket, kellő alázattal, nagy szaktudással végezve feladatát, szervezte és vezette a helyi közigazgatást? ? hangsúlyozta. Majd hozzátette: Kenessey Gyula szellemi örökségének emlékezete nyomán kell feladatainkra tekinteni.

_DSC4676_Copy

?Csodálatos, fájdalmasan szép és döbbenetesen megrázó történeteket őrzünk magunkban Közép-Európának ezen a vidékén. Olyanokat, amelyekből könnyfakasztó filmdrámákat készítenének a hollywoodi álomgyárban, ha nem nálunk, nem velünk történtek volna meg? ? fogalmazta meg gondolatait L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára.

Minden nehézség ellenére becsületes, igaz ember maradt. Életével és tetteivel sztereotípiákat, történelmi tényként ránk erőszakolt állításokat cáfolt meg. Keresztény volt és magyar, aki az emberi életet és méltóságot tartotta a legfőbb értéknek ? méltatta Kenessey Gyulát az államtitkár.

_DSC4697_Copy

L. Simon László elmondta, hogy az emlékmű megálmodásakor nem egy domborművet, vagy egy klasszikus értelemben vett mellszobrot képzeltek el, hanem olyan alkotást, amely egy kép formájában örökíti meg Kenessey Gyulát. A szobor Pető Hunor Munkácsy-díjas képzőművész munkája.

Fotó: Csákvári Zsigmond