Szőke András taliándörögdi tárlatvezetése

Egyéb


szokeandras.jpg
Az Ősök Háza kertjében középen Szőke AndrásForrás: csatolna.hu

 (MTI) - Lehet beszélni a kenyérsütésről, de annál erőteljesebb tanítás és tapasztalás nincs, mint amikor az ember tíz ujjával beleragad a kenyértésztába - tette hozzá. Szőke András a Művészetek Völgye egyik helyszínén, Taliándörögdön él, emellett lelkes helytörténész, aki a fesztivál keretében minden délelőtt tart egy "osztályfőnöki órát", majd kora délután azon a tárlaton vezeti végig az érdeklődőket, amely Taliándörögd múltjának írásos és tárgyi emlékeit tárja a látogatók elé az Ősök Házában.
  Az egyik szoba berendezése azonban merőben más: Szőke András szerint a "szocialista szobában" ugyanis "mesés kincsek" vannak az 1950-es és a '60-as évekből, amely relikviák ma már bizony mosolyt csalnak a látogatók arcára. A filmrendező büszkén mutatta "kincseit": a Supernova borotvapengét a hozzá tartozó Bakony élezővel, a 001-es számú lottószelvényt 1957-ből, a munkásőr egyenruhákat, a "szocbrigád" naplókat, a korabeli kitüntetéseket, az "ősrégi" televíziókat és rádiókat, a kezdetleges magnetofonokat az ,50-es évekből.
  A "szocialista szobában" természetesen megtalálhatók Marx, Engels és Lenin képmásai is, sőt fő helyen, a bejárattal szembeni asztalon vannak a plakátnyi arcképek, átellenben velük pedig a falon az ÁVH és a munkásőrség alapítóinak tablói láthatók. A filmrendező diaképeket vetített a falra a látogatóknak egy 60-as évekre datált balatoni szakszervezeti üdültetésről és kirándulásról.
  Szőke András "kibányászta" levéltárakból Taliándörögd történetét - a kelták és a rómaiak korától kezdődően -, s szinte mindent tud a települést alapító Talián és Dörögdi családokról. Nagy segítségére volt a kutatómunkában Kapiller Imre, a zalaegerszegi megyei levéltár történésze, továbbá a veszprémi érseki levéltár több szakembere, s nem utolsó sorban Illés Sándor, helybeli katolikus plébános.
Kutatómunkájáról szűkszavúan szólt: "szeretem csinálni, mert szeretem Taliándörögdöt". Szerinte az összegyűjtött gazdag anyag értelme az, hogy "a tárgyakon és a hozzájuk kapcsolódó történeteken keresztül tudatosítsuk: közösségeinkben a múltnak fontos szerepe van".