Szőke András, a "szocialista szoba" ismerője

Kultpol

(MTI) - A lelkes helytörténész a péntek óta zajló Dörögdi Fesztivál ideje alatt délelőttönként "osztályfőnöki órát" tart, délután pedig az Ősök Háza több szobájában berendezett tárlaton vezeti végig az érdeklődőket. Taliándörögd és a környező falvak múltjának írásos és tárgyi emlékeit állították ki a termekben, de van egy különleges helyiség is, a "szocialista szoba", a pincében pedig páratlan téglagyűjtemény látható.
 

szokeandras_dorogdifesztival_d__nl20090731007.jpg
Szőke András a Dörögdi Fesztivál megnyitóján
 
Szőke András szerint a "szocialista szobában" olyan "mesés kincsek" kaptak helyet az 1950-es és '60-as évekből, amelyek páratlan ritkaságok, a korra rendkívül jellemző relikviák, ám ma már mosolyt csalnak a látogatók arcára. Ki ne derülne a Vörös Szikra magnón, amely varázsszemes, szovjet gyártmányú, és az első hordozható házibuli magnó. Ötvenkét kiló - jegyezte meg Szőke András, nagy derültséget kiváltva a mintegy 40-50 látogatóból. (A korábbi Művészetek Völgye Fesztivál idején Szőke András napi tárlatvezetésein legalább 100-120-an zsúfolódtak be a termekbe.)
  
A "szocialista szoba" "mesés kincsei" közt látható a Supernova borotvapenge a hozzá tartozó Bakony élesítővel, a 001-es sorszámú kitöltetlen lottószelvény 1957-ből, megnézhetők a munkásőr egyenruhák és az alapító munkásőrök tablója, szocialista brigádok naplói és sok-sok "plecsni", azaz kitüntetések az '50-es évekből, no és "ősrégi" televíziók, rádiók és magnetofonok.
 
Egy "szocialista szoba" természetesen nem létezhet Marx, Engels, Lenin, Rákosi és Kádár képmásai nélkül, de ott vannak az ÁVO és az ÁVH főembereinek a tablói is, no és természetesen Puskásék, az Aranycsapat fotója is jól megfér velük.
 
Szőke András nagy hozzáértéssel és lelkesedéssel mutatta be a pincében berendezett, ritkaság számba menő - 500 darabos, feliratos - téglagyűjteményt. A legrégebbi darab 1600 éves - Licínius római császár korából, 400-420-ból -, és számos tégla származik az 1600-as és 1700-as évekből. Jó néhányon ott látható egy-egy főúri család címere, avagy két-három betű, mint például: G.E.F., azaz gróf Esterházy Ferenc.  
 
Nem kis derültséget keltve jegyezte meg a tárlatvezető filmrendező, hogy "van itt tégla az Országház épületéből és a Mátyás templomból is". Hozzátette azonban, hogy "visznek is el", és felfogni nem bírja, hogyan lehet "retikülökben és nagyobb nadrágzsebekben ezeket a téglaméreteket elcsaklizni".