A Magyar Géniusz Program keretében megrendezett vándorkiállítás nagyszabású és reprezentatív tárlaton vonultatja fel a Kárpát-medence géniuszait, a vidéki muzeális intézményekre, tájakra, városokra jellemző legértékesebb és legkülönlegesebb műtárgyakat. A nemzeti identitásunkat meghatározó hősök tetteit, példaértékű tudósok gondolatait, magyar művészek alkotásait és a helyi tradíciókat éltető népi tárgyakat a korszerű muzeológia eszközeivel bemutató kiállítás szellemi emlékművet kíván állítani a magyar kreativitásnak és zsenialitásnak.
A magyar kulturális örökség tekintélyes részét a vidéki múzeumok őrzik. A mennyiségét és értékét tekintve is páratlan műtárgykincset azonban többnyire csak a helyben élők ismerik, ritkán utazunk akár egy Mednyánszky-festményért vagy Sisi-relikviákért több száz kilométert. E gondolat mentén kezdeményezte a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége, hogy a Kárpát-medencei múzeumok reprezentatív tárgyai egy nagyszabású tárlaton belül megmutatkozhassanak. A téma új, hiszen magyarságunk örökségét, a vidék legjelentősebb műtárgyanyagát még soha nem láthattuk egy helyen és egy időben.
A vándorkiállítás-sorozat a Petőfi 200 emlékév keretében, kormányzati támogatásból valósul meg, amelyet a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége koordinál. A tárlat 2022 áprilisában indult Kecskemétről, majd Gyula, Debrecen, Győr, Szombathely, Eger és Szekszárd után, a projekt végén Budapestre, a Magyar Nemzeti Múzeumba érkezik.
Minden korosztály számára kínál érdekességeket a tárlat, amelyet különböző multimediális és virtuális eszközök tesznek interaktívvá. A 154 műtárgy között történelmi ereklyék éppúgy megtalálhatók, mint legnagyobb festőink remekművei, évezredes régészeti leletek vagy a népművészet jeles darabjai. A 67 múzeum által összeállított anyag egyszerre öleli fel a Kárpát-medence történetét és vonultatja fel az ország minden régióját, lehetőséget teremtve a magyar géniusz eredményeinek és teljesítményének bemutatására.
A szombathelyi állomás március 31-től április 29-ig számos programnak ad majd otthont. A kiállítás megnyitója március 31-én lesz az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárházban, amelyen ingyenesen lesz megtekekinthető a tárlat.
A Magyar Géniusz Vándorkiállítás egyik megtekinthető lelete. Fotó: Savaria Múzeum