Szombaton nyílik meg Oslóban az új nemzeti múzeum

Egyéb

Szombaton nyílik meg a norvég fővárosban az új nemzeti múzeum, amely a norvég művészet, építészet és dizájn átfogó állandó kiállításával várja a látogatókat öt régebbi múzeum kollekcióinak egyesítésével.

Az Oslo tengerparti sétányán nyolc év alatt felépített múzeumot Klaus Schuwerk német építész tervezte, szavai szerint oly módon, hogy a masszív épület akár több száz évet is kibírjon. A 13 ezer négyzetméteres kiállítási területen 6500 műalkotás lesz látható állandó jelleggel, köztük Edward Munch világhírű A sikoly című képe is. Az új nemzeti múzeum Oslóban a legnagyobb múzeum lesz az észak-európai térségben, és nagyjából a bilbaói Guggenheim Múzeummal vagy az amszterdami Rijkmuseummal kerülhet majd egy súlycsoportba.

Az állandó tárlat olyan sokszínű, hogy a látogatóknak egy teljes nap sem lesz elegendő arra, hogy végig bejárják:

a 86 kiállítási teremben különféle korszakokból származó festmények, Ming-dinasztia kori kínai vázák, ókori római uralkodók mellszobrai, Matild és Szonja norvég királyné ruhái és Gustav Vigeland norvég szobrász műalkotásai is megtekinthetők.

A doboz formájú monumentális épület előcsarnoka időszaki kiállításoknak ad majd otthont. A bejárat közelében állították ki Máret Anne Sara kortárs művész alkotását, egy kétszáz rénszarvaskoponyából kialakított függönyt. Mindegyik koponyán lövedék okozta lyuk látható, ami arra utal, hogy az állatokat lelőtték. A művész az alkotásával az ellen emelte fel a szavát, hogy a norvég kormány 2013-ban rénszarvasok kényszerleölését rendelte el a vadállomány korlátozása érdekében.

A múzeum előcsarnokában a megnyitóra továbbá olyan kortárs művészek alkotásait is bemutatják, akik az identitás, a nemzetiség és a demokrácia kérdéseire reflektálnak művészetükkel. Már a megnyitó előtt némi vitát váltott ki például Lena Trydal portréja a norvég királyi családról. A képen V. Harald király alsóneműben ül a trónon, Szonja királyné pedig épp kocogás után, sportos ruhában van ábrázolva, amint mobiltelefont tart a füléhez.

Karin Hindsbo, a múzeum igazgatója a szóban forgó portréval kapcsolatban üdvösnek tartotta, hogy máris téma lett Norvégiában az új múzeum kiállítása. „Az az elképzelésünk, hogy a művészetet mindenki számára elérhetővé tegyük, és a társadalmunkra, a mai időkre reflektáljunk” – mondta.

A nemzeti múzeum monumentális és csodálatos, de egyszerre diszkrét és intim tereket is ad

– nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek a múzeum igazgatója. Stina Högkvist, a múzeum kiállítási igazgatója azt méltatta az épület kapcsán: annak terei lehetőséget adnak arra, hogy bármilyen jellegű kiállítást meg lehessen rendezni, az épület minden elemét fel tudják használni, be tudják építeni a kiállítások megrendezése során.

A múzeum megépítése a vártnál hosszabb ideig tartott, eredetileg 2020-ra tervezték a megnyitását. Az építési projekt menet közben kifutott a pénzből, és a norvég kormánynak kellett támogatást nyújtania. Végül összesen nagyjából 600 millió euróból (237 milliárd forint) épült meg a komplexum.

A dizájnt illetően sincs teljes egyetértés Norvégiában, sokan bírálták az új múzeum dobozszerű, egyesek szerint erődítményjellegű struktúráját és a szürke palával burkolt homlokzatát. „Sok vita volt, de hát ez mindig így szokott lenni” – kommentálta a projekttel kapcsolatos ellentmondásokat a múzeum igazgatója. Az épület tervezésekor az energiahatékonyság maximalizálására és az üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálására törekedtek. A fűtéshez és a hűtéshez a bejárat előtt húzódó Oslo-fjord vizét használják fel.

Oslo új nemzeti múzeumában 2024-re Mark Rothko amerikai és Frida Kahlo mexikói festő műveiből terveznek kiállítást.

Nyitókép: NTB/AFP/Geir Olsen