Számos kis kúria, egykori börtön, belvárosi polgári házak nyíltak meg tavaly a Kulturális Örökség Napjain (KÖN), többen közülük első ízben vettek részt a rendezvényen. Például a rendezvénysorozatot is támogató Nemzeti Kulturális Alap először tárta szélesre kapuit a nagyközönség előtt, a Gottgeb Antal által építtetett épület érdekes találkozásra adott lehetőséget: a szomszédos ház lakói a néhány éve lezajlott felújítás eredményét tekinthették meg. A levéltári adatokból kiderül, a török háború végével kietlen pusztaság uralta az épület helyét: majorok, szántóföldek terültek el itt. A peremkerületet az 1770-es évek végén kezdték beépíteni, akkor kapta a Józsefváros nevet Szent József és József főherceg nyomán ? ekkor kezdődött el városiasodni a terület. Az Ybl Miklósnak is dolgozott építtető, Gottgeb Antal 1870 és 1872 között készítette el a terveit: hagyományos körfolyosós lakóházat álmodott meg, ahol később például Krúdy Gyula is lakott egy rövid ideig. Az épület sorsát a tavalyi KÖN alkalmából látogatható kiállítás a kezdetektől az 1980-as évekig kísérte végig, amikor az állapota miatt bontásra ítélték azt. A műemlékvédelmi szakvélemény alapján azonban mégsem tették a földdel egyenlővé, pedig valóban nagyon rossz állapotban volt ekkor az épület, a világháború idején az eredeti vaskorlátokat, a vasszerkezetet kitépték a lépcsőfokokból, aminek nyomai a mai napig láthatók a körlépcsőn. Szerencsére azonban a helyreállítás mellett döntöttek. Az épület sokáig a Rókus Kórház tulajdonában állt, majd a 80-as években került magántulajdonba. Az évek során azonban az egyes tulajdonosok sajnos nem az állagmegóvásra törekedtek, az egy évvel ezelőtti kiállításon így nagyon meglepő fotókkal találkozhattak a látogatók.
Nem tudni ugyan, hogy az 1900-as évek végén pontosan mikor határozta el Garán Dániel a gödöllői Arady-villa építését, az azonban biztos, hogy az eredeti tervektől több ponton is eltértek a megvalósítás során. Ezt is szemügyre vehették tavaly a látogatók, mint ahogy azzal is megismerkedtek, milyen jelentős szerepet töltött be a város életében a tulajdonos ? tavaly ugyanis először nyitotta ki kapuit a villa a Kulturális Örökség Napjain. A villát dr. Boda Anikó festőművész és családja az örökösöktől vásárolta meg, majd szakemberek bevonásával több éven át tartó helyreállítással varázsolta újjá. Évek óta látogatható a programsorozat alkalmából viszont Budapesten a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, ahol nemzeti kincseink nagy része is megtalálható, az ország történetének elmúlt ezer éve alatt készített alapvető oklevelek, iratok közül több ugyanis ebben az intézményben fellelhető.
Idén Földbe zárt kincseink címmel tette közzé a szeptember 19-20-án megrendezendő Kulturális Örökség Napjai felhívását a rendező Forster Központ. Ebben az évben a 200 éve született Rómer Flórisra, a magyar régészet atyjára és a régészetre fordít kiemelt figyelmet a program. A felhívásra azok jelentkezhetnek, akik értékes épületeiket szívesen megnyitnák a nagyközönség előtt, illetve abban vezetést tartanának, esetleg sétát is szerveznének. A központi téma mellett számos egyéb évfordulóról emlékezik meg a program, melyről a részletes listát a honlapon (www.oroksegnapok.hu) található felhívásban elolvashatják.
A Kulturális Örökség Napjai szervezői szeptember 15-ig várják a helyszínek jelentkezését. Az augusztus 15-ig regisztrálók programjai az országos programfüzetbe is bekerülnek, az ezt követően jelentkezők rendezvényei azonban csak a honlapon lesznek láthatók.
Fotó: Galacanu Efstatia