Szovjet katonai temetőt avattak Veszprémben

Kultpol

Öt éve döntött úgy Veszprém képviselő-testülete, hogy a belvárosban két helyen lévő szovjet katonai temetőből új, végső nyughelyre helyezi át a második világháborúban elesett szovjet katonák földi maradványait - mondta az új helyen kialakított szovjet katonai sírkert avatásakor Dióssy László, a város polgármestere. Mint mondta: az új temető méltó helye lesz a kegyeletnek és a katonai szertartásoknak is, s "várunk minden hozzátartozót, emlékezőt, aki a temető csendjében szeretne fejet hajtani és az emlékezés virágait elhelyezni".
A polgármester elmondta: 168 ismert és 355 ismeretlen szovjet katona és polgári személy nyugszik a veszprémi szovjet katonai sírkertben. Szerinte "minden ország kötelessége és mindannyiunk felelőssége, hogy ne legyen többé vérontás, és a már meglévő sírhelyeket tisztelet övezze".

Holló József altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója megemlékező beszédében hangsúlyozta: 170 ezer szovjet katona nyugszik magyar földben, ugyanakkor 350-370 ezerre tehető azon magyar honvédek száma, akik az ország határain túl vesztették életüket a második világháborúban. Emlékeztetett arra, hogy a Voronyezs melletti Rutkinóban rendben tartott magyar katonai temető van, "ahol 19 ezer 600 magyar honvéd nyugossza örök álmát".
A hadtörténész tábornok rámutatott: ma már kormányközi egyezmények rögzítik, hogy "az adott ország, adott helyen felelős megóvni az összes katonasírt mindörökké". Mint mondta: ez nem politikai kérdés, ez "emberség és tisztelet kérdése", mert szerinte a kegyelet soha nem lehet a politika része. Szavai szerint "a halott katona már nem ellenség, a sírokban nincsenek győztesek és vesztesek, ott már mindenki egyforma, de mindenkit valaki otthon haza várt, vissza várt".
A második világháborús szovjet hősi halottak veszprémi új sírkertjét megáldották a történelmi egyháza képviselői, majd koszurúkat helyeztek el Oroszország, Ukrajna és Belorusszia budapesti nagykövetségének képviselői, valamint Veszprém vezetői és a fegyveres testületek képviselői.
A hadisírok és katonai emlékművek Trafalgartól Gallipoliig a világon mindenütt az emlékezés konfliktusos helyszínei. A Múlt-kor évek óta figyelemmel kíséri, miképpen bánunk kiemelkedő katonai sírhelyeinkkel és emlékműveinkkel, olvasóink pedig dönthettek, milyen állapotban látnák szívesen az emlékezés ezen kitüntetett helyeit.
Gallipoli - Botrányos mennyiségű szemetet hagyott maga után az a 20 ezer ember, aki részt vett a gallipoli partraszállás kilencvenedik évfordulóján a Gallipoli-félsziget északi részén található történeti emlékhelyen rendezett megemlékezésen. A csatatér kutatása azonban új lendületet kapott: kilencven év múltán legutóbb ausztrál, új-zélandi és török régészek vizsgálták át a térség legjelentősebb katonai régészeti ásatási helyét.


Trafalgar - A tengeri hadviselés történetének egyik legkiemelkedőbb ütközetében, a trafalgari csatában elsüllyedt hadihajók kincseit magyar kalózok fosztogatták. A The Times 2006 februárban számolt be arról, hogy a spanyol nemzeti gárda Cádizban letartóztatta a felfegyverzett tengeri tolvajokat.

Megrongált katonai temetők - Franciaországban egy brit nemzetközösségi háborús temető lett vandalizmus áldozata, míg Oroszországban kincsvadászok fosztogatják a Wehrmacht katonai temetőket. A Wehrmacht katonák rendjelei, kitüntetései így jutnak végül a posztszovjet szuvenír piacra.

Katonai emlékhelyek
Magyarországon általában 1-1 nagyobb sírkerten belül helyezkednek el, különálló parcellaként, és döntő többségük külföldi katonák hamvait rejti magában. A magyar háborús hősök általában elszórtan, maximum kis, elkülönített sorban vannak eltemetve a nagyobb temetőkben. Sokuk közülük mára meglehetősen elhanyagolt. Néha azonban akadnak örömteli kezdeményezések, mint például a Budaörs - Budakeszi országút melletti német katonai temető rendbehozatala, és kibővítése. További részleteket és érdekességeket Lukácsi Attila tollából olvashatunk a fővárosi temetőkről írt sorozatában. A magyarországi katonai sírhelyek közül kiemelkedik a solymári, ahol a francia Auchan hipermarket lánc az önkormányzat építési engedélye birtokában építkezhet. A beruházás többszáz kanadai, ausztrál, új-zélandi, indiai, dél-afrikai katona és az angol légierő kötelékében harcolt lengyel pilóta gondosan ápolt sírja mellett jön létre. Legutóbb arról is beszámoltunk, hogy megrongálták a Szabadság téri hősi emlékművet is.