Sztálin szállodája 65 éve áll aláaknázva

Kultpol

A Kreml-től néhány méterre álló hotel a pártállami időkben rendszeresen állami fogadások színtere volt, általában Sztálin is itt ünnepelte születésnapját. A héten azonban az épület átépítésekor több mint egy tonna robbanószert találtak az alagsorban. A rendőrség közleménye szerint a bombákat a KGB elődje, az NKVD telepítette a második világháború kezdetekor, arra az esetre, ha a nácik elfoglalnák a várost. A nagyjából 58 - egyenként 22kg robbanóanyagot tartalmazó - doboz nem volt detonátorra kötve, így a rendőrség szerint nem is lehetett volna komoly előkészületek nélkül felrobbantani. Hétfőn tűzszerész szakemberek segítségével sikerült eltávolítani a robbanószert a hotelből.

A rendőrség szóvivője szerint "Mikor a német csapatok 1941 őszén megközelítették Moszkvát, a szovjet kormányzat elrendelte a jelentős állami- és katonai épületek aláaknázását". A parancs alapján az épületek alá annyi robbanóanyagot kellett helyezni, hogy az épület körül 150 méter sugarú körben mindent elpusztuljon. A szovjet vezetés hírszerzési forrásai alapján azt remélte, hogy Goebbels és a propaganda osztály is ezekben az épületekben száll majd meg, és hírszerzésüket is innen irányítják.

Az orosz médiában napok óta spekuláció és pánikkeltés jellemző ugyanis hasonló aknák még ma is létezhetnek. A napokban azonnali vizsgálatot indítottak a Parlament, egy bevásárló-központ, a Kreml és egy hasonló luxushotel alatt. Rögtön előkerültek a bombák elhelyezésében illetékesek is, így például egy NKVD tiszt leszármazottja, aki meglepődve értesült, hogy az apja által telepített robbanóanyagok még ma is a helyükön lehetnek. Szerinte a külső és belső kémelhárítás, valamint a háború alatt és végén működő rögtönítélő bíróságok munkája után nem maradt olyan ember életben, aki részt vett az akcióban.

Jurij Zsukov, az Orosz Tudományos Akadémia történésze szerint: "Több mint száz épületet, többek közt a Kremlt is aláaknázták". Máshonnan azonban már rég elvittek minden robbanóanyagot. Az épületek felrobbantását Sztálin félelmetes biztonsági főnöke, Lavrentyij Berija találta ki, és Sztálin hagyta jóvá.

A Moskva hotelt Alekszej Suszev, Leonyid Szavejev és Osvald Stapran tervei alapján 1932 és 1935 között építették, a szovjet technológia és dizájn nemzetközi szállodaépítésben elért kimagasló sikereinek demonstrálására. A pletyka szerint az építészek a homlokzat két tervét is elkészítették, Sztálin pedig mindkettőt jóváhagyta és aláírta. Az építészek - félve a diktátor haragjától - végül a korábbi tervek összehangolásával az épület két oldalát két különböző homlokzati terv alapján készítették el.

Moszkvai tartózkodása idején ebben a szállodában lakott Robert De Niro, Borisz Jelcin, vagy 1951 és 1963 között a híres kém, Guy Burgess is. Itt szállt meg 1945-ben a hazatérő Zsukov marsall, illetve a világűrből hazaérkező Gagarin is. A kitűnő kilátást biztosító hotel a főváros egyik központi szimbóluma volt, ám az épület rossz állapota miatt Moszkva polgármestere, Jurij Luzskov 2002-ben elrendelte átalakítását.