A négy világhírű művész zenészbarátait kérte fel, hogy duóban, trióban, quartetben és kamarazenekarban egyaránt megmutathassák, milyen csodálatos harmóniák születnek különleges hangszerpárosításokból. A hegedű, a trombita és gordonka mellett nemcsak a brácsa vagy a fagott kap új hangsúlyt, de Pál István Szalonna és barátai népzenei motívumokkal egészítik ki a különleges összhangzatokat. A zseniális hegedűművész, hangszerének zsonglőre, a Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas Baráti Kristóf október 6-án Enrico Pace zongoraművész, Pieter Wispelwey csellóművész, és Maxim Rysanov brácsaművész társaságában többek között Mozart és Mendelssohn darabokkal kápráztatja majd el a közönséget.
A következő esten, január 15-én a Virtuózok tehetségkutató egyik kedvelt zsűritagja, Várdai István gordonkaművész és barátai inspirálják majd egymást, mutatják meg, mi teszi a barátságot igazán zenei barátsággá. Várdai István, a világ legfoglalkoztatottabb csellistája, 2016 decemberében vette át 1673-ban készült Stradivari-csellóját, amelyet a közelmúltban egy anonimitását megőrizni kívánó német mecénás vásárolt számára a hangszer amerikai tulajdonosától. A legendás csellót ?Ex du Pré-Harrell Stradivarius? néven tartják számon, utalva korábbi tulajdonosaira, a fiatalon, sclerosis multiplexben meghalt angol csellistára, Jacqueline du Pré-re és az amerikai művészre, Lynn Harrell-re. Stradivari mindössze 65 csellót készített, ebből az egyiket vásárolta meg a névtelen mecénás Várdai István számára. A magánemberként is rendkívül szimpatikus muzsikus társai ? Guy Braunstein csellóművész, Eldar Nebolsin zongoraművész és Lars-Anders Tomter brácsaművész ? adnak parádés koncertet.
A virtuóz játékáról ismert hegedűművész, Kelemen Barnabás vendége egyik muzsikusbarátja lesz március 17-i koncertjükön: a temperamentumos argentin Jose Gallardo zongoraművész. A ragyogó és rendkívüli zongorista alkalmazkodó készsége páratlan, és erre szüksége is lesz, mert a Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Kokas Dóra és Pál István Szalonna alkotta muzsikusokból álló csapat népzenei indíttatású programjával kitekint a megszokott klasszikus muzsikából.
Végül április 24-én egy különleges program várja a közönséget, mely a trombitát a választott műveken keresztül a lehető legtöbb szerepben mutatja be. Különleges hangszerpárosítás a trombita, a csembaló és a cselló kamarajátéka is. Kertesi Ingrid énekművésznővel Boldoczki Gábor trombitaművész már adott elő barokk áriákat, de régi barátság fűzi őket Fenyő László gordonkaművészhez is, akivel hasonló felállásban leginkább német koncerttermekben játszottak, és közös lemezt is készítettek. A többi előadóval sem új keletű a kapcsolat, Réti Balázs zongoraművésszel 2015 tavaszán Wartburg várában játszottak egy kamarazenei sorozatban, megmutatva virtuozitásukat. A Filharmónia Unikum bérlet előadásinak az impozáns Zeneakadémia ad helyet, az előadások 19.30 órakor kezdődnek.
Jegyek és bérletek válthatók a Filharmónia Magyarország budapesti irodájában (1094 Budapest, Páva utca 10-12., T: +36 1 302 4961), a www.jegymester.hu oldalon, az ismert jegyirodákban, valamint a helyszíneken. További információk a www.filharmonia.hu oldalon találhatóak.