Elhagyja Magyarországot a Company Two in One

Színpad

Sajtóközlemény

Utolsó magyarországi előadását a Nemzeti Táncszínházban tartotta november 20-án, hétfőn este 7 órakor a "Két alkotó egy színpadon" sorozat keretében. Az est második felében Szabó Réka táncos-koreográfus és Kelner Krisztián zenész közös munkája az Olyan furcsa vagy ma című előadás látható
...

Az a fajta "belterjes pénzosztási" gyakorlat, mely a minisztérium működési támogatásokat elosztó kuratóriumát jellemzi, hosszú idő óta sújtja nem csak a Company Two in One társulatot, hanem az egész magyarországi táncművészetet. A "puhán" megfogalmazott kuratóriumi működési szabályzat nem kötelezi a kuratóriumi tagokat az előadások megtekintésére, a kuratóriumi ülések jegyzőkönyvei - így az ott elhangzottak is - titkosak, ezért a döntéseiket nem kötelesek megindokolni és a pályázók számára nem nyújtanak betekintési lehetőséget a Minisztériumban!

E demokrácia mentes gyakorlat és az ehhez alkalmazkodott színházi struktúra azt eredményezte az eltelt években az egymást váltó kormányzatok alatt, hogy a mindenkori kuratóriumok kizárólag szubjektív módon, ismerettségi alapon döntöttek (a mai napig is!) a különböző szakmai lobbiérdekek mentén, valamint rendszeresen figyelmen kívül hagyták a kötelezően csatolt statisztikai és szakmai beszámolókat. Így forulhatott elő az az anomália, hogy szerény szakmai tapasztalattal rendelkező, egyébként tehetséges táncművészek koreográfussá "avanzsálódva" több támogatáshoz jutottak, mint azok, akik folyamatosan hosszú évek óta fejtették ki művészeti tevékenységüket. A "farkas törvények" megosztottá, nyanakvóvá és empátia mentessé tették a szakmát, így nem jöhetett létre az egész táncszakmát átfogó érdekvédelmi szervezet és reform sem a rendszerváltás 15 éve alatt! A független táncművészek és koreográfusok létbizonytalanságban, egszisztencia minimumon élnek és alkotnak.

Bozóki András volt miniszter közvetlenül a kormányzati választások előtt határozott arról, hogy a miniszteri kerete terhére 1,5 millió forinttal támogatja a Two in One Táncegyüttes 2006. évi programjait. Határozta ezt azért, mert Hargitay Ákos a Budapest Fringe Fesztivál díjátadása közben, mint az egyik fődíjas, közölte a díjat átadó volt kulturális miniszterrel, hogy diszkriminatív módon 2005-ben felére, míg 2006-ban teljesen megvonta tőle a működési támogatást az NKÖM Táncművészeti Kuratóriuma, holott folyamatosan hosszú évek óta fejtették ki művészeti tevékenységüket és a pályázati kiírás feltételeit többszörösen is túlteljesítették. A volt miniszter felülvizsgálta e kuratórium döntését és 1,5 millió forintot, azaz 2005-re visszamenőleg rehabilitálta az együttest. Hiller István miniszter döntése, ezért hibás és nem vetíti előre a változtatás iránti vágyat, hanem legitimálja a hatályban lévő rossz antidemokratikus támogatási rendszert.

A társulat utolsó magyarországi előadásának aktualitása:

Az előadás címe "Neondervölgyi" Ember - életmódtánc a 70-es és a 80-as évekből. A darab érdekessége, hogy eredeti 1973-as családi hangdokumentumok, az 1971-es Fiúk Évkönyvéből valamint a korabeli Kommunista Ifjúsági Szövetség szervezeti szabályzatának szövegéből és az alkotók emlékezetéből építkezik. Az 1973-as családi hangfelvétel segítségével az USA-ba emigrált rokonok üzentek az otthon maradtaknak. A hangfelvételen hallható lesz a közelmúltban elhunyt Mickey Hargitay (1926-2006) is, azaz Hargitay Miklós, aki 1948-ban emigrált az USA-ba egy "emelős" akrobatikus táncduett férfi tagjaként, majd mint testépítő futott be hihetetlen karriert az Egyesült Államokban (Mr.Universe). Az "amerikai álom" megtestesítőjeként a család példaképe volt, aki arra inspirálta családtagjait és számtalan más embert a világon, hogy soha ne adja fel álmait! Az alkotók utolsó magyarországi előadásukat, ezért az ő emlékének ajánlják és azoknak, akik nem akarják feladni álmaikat.

http://www.nemzetitancszinhaz.hu/fellepotarsulatok/modern/2in1_neon.php

Helyszín: Nemzeti Táncszínház, I.ker. Színház utca 1-3.
Koreográfus-rendező: Hargitay Ákos, koreográfia-előadók: Michaela Pein, Hargitay Ákos, Kovács Vera, Sőrés Zsolt Kosztüm, stylist, koreográfus asszisztens: Michaela Pein Zene: Sőrés Zsolt és zenei mix, családi hangfelvételek 1973-ból Díszlet: Andy Walahol Konzultáns: Kiégő Izzók Fény: Bánki Gabriella / Juhos István / Nagy Zoltán Köszönet Gál Eszternek, Nagy Zoltánnak és Juhos Istvánnak Támogatók: L1 táncművek, Bakelit - MAC, tancelet.hu, szinhaz.hu Az eredeti előadás létrehozását az NKA támogatása tette lehetővé

Kicsoda Hargitay Ákos és Michaela Pein:
Tavaszi Fesztiválon Fringe-díjat nyert Hargitay Ákos 1964-ben született Budapesten. 1989-ben, Berger Gyula Társulatának tagjaként kezdte a pályáját, a kilencvenes évek elejétől számos hazai koreográfus [Goda Gábor, Szabó Réka, Gál Eszter, Lőrinc Katalin, Nagy Zoltán] alkotásaiban lépett színpadra. Németországban Sasha Waltz-cal, az Egyesült Államokban David Zambranóval dolgozott. Michaela Pein táncművésszel kerek évtizede alapították meg a Company Two in One-t. A sokat utazó kettős egyaránt alapító tagja az L1 Táncműveknek.

http://www.l1.hu/news.php?pmNewsId=27 http://www.kultura.hu/culture/theatre/news/D999_news_53602.html http://www.l1.hu/news.php?pmNewsId=83

Michaela Pein táncművész, koreográfus, tanár, gyrokinesisR instruktor. 1973-ban született Bécsben. Az Osztrák Kulturális Minisztériumtól elnyert ösztöndíjjal az Iwanson Dance Center iskolájában szerez táncdiplomát Münchenben 1995-ben. Mint az iskola legtehetségesebb végzős diákja egy újabb ösztöndíjat nyer el az iskolától, amellyel már New Yorkban folyatja tanulmányait a Movement Research és a Susan Klein Stúdiókban valamint az Eric Hawkins és Trisha Brown nevével fémjelzett iskolákban. Artist in residencies: DTW New York 2000-ben Artslink ösztöndíjjal, Mains D'Oeuvre Paris (Hargitay Ákossal) 2001-ben , Djerassi Residency Program Kaliforniában (Doris Reisingerrel) az osztrák BKA ösztöndíjjal 2005-ben. Az Improsok(k) nevű program sorozat kitalálója és kurátora.

http://www.l1.hu/news.php?pmNewsId=30

http://www.l1.hu/news.php?pmNewsId=589