(MTI) Hétfőtől a pozsonyi Ifjú Szívek Táncszínház, a csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes, a Marosvásárhelyi Maros Táncegyüttes, a Nagyvárad Táncegyüttes és a székelyudvarhelyi Udvarhely Táncműhely is a Magyar Táncművészek Szövetségének rendes tagja.
A közgyűlést követően a szervezet elnöke, Mihályi Gábor elmondta: vélhetően már előbb is megtehette volna a szövetség, hogy tagjainak sorába hívja ezeket a műhelyeket, hiszen a határon belüli és túli társulatok között élő kapcsolatok voltak. "Ezek most hivatalossá és erősebbé válnak, ebből mindnyájan sokat fogunk profitálni. Hasonlóképpen gondolkoznak a világról koreográfiai szemléletben, mint mi. Máris tettek hasznos javaslatot, felhívták a figyelmünket a Kolozsvári Magyar Opera balettkarára" ? fűzte hozzá. Mihályi Gábor megjegyezte azt is: együtt talán jobban tudják képviselni a szakma érdekeit a kultúra sanyarú ? ezen belül a táncművészet még sanyarúbb ? helyzete közepette is. "Az összefogás segíthet, még, ha viták tüzében alakul is ki".
Bolvári-Takács Gábor, a Magyar Táncművészeti Főiskola tanára felidézte, hogy 2007-ben néhány együttes, köztük a főiskola és a Magyar Nemzeti Balett úgy döntött, kilép a szövetségből és létrehozza a Magyar Hivatásos Tánc- és Balettegyüttesek Egyesületét. Ám az egyesület nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így Szakály György rektora és Solymosi Tamás balettigazgató bejelentette: a két intézmény visszalép a Magyar Táncművészek Szövetségébe, hiszen a szervezet akkor is dolgozott érdekükben, amikor nem voltak tagjai.
A következő hetekben alakítják ki közösen azokat a technikai feltételeket, amelyek a felvételhez szükségesek. Tekintve, hogy a többi szövetségi tagnál nagyobb létszámú és költségvetésű intézményekről van szó, a tagdíjban, az elnökségi tagságban és a szavazati súlyban is jó, ha megmutatkozhat ez a különbség ? vélekedett Bolvári-Takács Gábor, aki szerint erre most látszik megoldás.
Mihályi Gábor beszámolt arról is, hogy a szövetség hétfői közgyűlésén elnapolták a döntést az egri Gárdonyi Géza Színház tánctársulatának felvételével kapcsolatban, mert a teátrumban egy új társulat alakult, amelynek első bemutatóját csak ketten látták a szövetség tagjai közül. Türelmet kértek az egriektől ? mondta a szervezet elnöke, hozzátéve, hogy a második premier után, a főiskola és az operabalett felvételekor ez a kérdés ismét napirendre tűzhető.
A hétfői ülésen szó esett a művésznyugdíjakról is. Mint Mihályi Gábor rámutatott, a Nemzeti Előadóművészeti Érdekegyeztető Tanács úgy ítélte meg, hogy a művésznyugdíj megszüntetése szakmai egyeztetések hiányában aránytalanul több hátrány és kár forrása lehet, mint amennyi előnyt elérni kívántak a döntéshozók. "E kérdésben, miközben a szaktárcával konzultáció folyik, újabb időzített bombára találtunk" ? emelte ki Mihályi Gábor.
Szakály György, az MTF rektora és Uhrik Dóra, a pécsi művészeti szakközépiskola igazgatója megkeresése alapján kiderült, hogy a bevezetett jövedelmi korlátok miatt előfordulhat, a nyugdíj mellett dolgozó nagy tudású mestereknek dönteniük kell, végig visznek-e egy tanítási évet, illetve évfolyamot. "Azt gondolom, ezt ugyanúgy nem lehet annyiban hagyni, mint a művésznyugdíjak kérdését, mert ha ki kell lépniük az oktatásból, lassan nem lesznek mesterek, de jó színvonalon táncoló fiatal művészek sem" ? hangsúlyozta Mihályi Gábor.