Japánkert az YBL Palotában

Színpad

Szűcs Réka, az YBL Palota Művészeti Központ művészeti igazgatója a következőképpen mutatja be az idén ősszel beindult új kulturális találkahelyet: Nem vagyunk klasszikus értelemben vett színház, sokkal inkább a határterületeket vesszük célba, nyitottságot várunk a művészektől  és a nézőktől is, művészi kísérleteknek szeretnénk helyt adni. Különböző műfajokból válogatjuk ki a legigényesebb produkciókat a filmtől a színházon és táncon keresztül a képzőművészetig és a zenéig. Komoly terveink vannak, nemzetközi bázisközpontként is működünk majd, már megkezdtük a nemzetközi kapcsolataink kiépítését.  Arra kérdésre, hogy lesz-e kiemelt helye a táncnak a YBL Palotában, Szűcs Réka határozottan igent mond. Táncelőadások biztosan lesznek a programunkban. Én mint művészeti igazgató, vonzódom ehhez a műfajhoz, nem véletlen, hogy az első komoly szakmai programunk a nyáron a 6. Kontakt Budapest Nemzetközi Improvizációs Fesztivál volt, és az sem, hogy megindítottuk a Tánc/Film/Mű/Helyt, melynek az első eredményei az idei EDIT 2007 Táncfilm Fesztiválon voltak láthatók.
 
Az októbertől december közepéig zajló Japánkert programsorozat is egy kortárstánc előadással, a Homokszékkel nyílik meg, melyet Borges Kocuké-no szuké, az otromba ceremóniamester című elbeszélése ihletett: Nagy Zoltán koreográfiája a szabadság és a hűség kérdését járja körül. Az október 26-án és 27-én 20.00-kor látható előadást Kopeczny Katalin, Nagy Csilla és Lipka Péter táncolja, a zenéért Atom Bernáth Tamás a felelős, a videót Sarkadi Balázs készítette.
 
Szűcs Réka ezekkel  a szavakkal invitálja a látogatókat a Japánkert nyitó eseményére: Olyan társulatokat keresünk, melyek helyspecifikus, kifejezetten ide készült (vagy adaptált) előadásokat tudnak létrehozni. Ez egy gyönyörű, Ybl Miklós által tervezett neoreneszánsz épület, korinthuszi oszlopfőkkel, belső, szökőkutas átriummal, elképesztő terekkel. A Homokszék, Nagy Zoltán darabja például úgy indul, hogy az átriumos udvaron Atom Bernáth Tamás, az előadás zeneszerzője várja a közönséget, és az ő vezetésével lépnek be a nézők a palotába, vonulnak fel a márvány lépcsősoron, sétálnak végig a  különböző termeken, míg  végül a Kristályterembe érkeznek.
 
A Japánkert részeként december 5-én az Ozu nyomában címre keresztelt program következik, mely a világhírű rendező, az 1963-ban elhunyt Yasujiro Ozu előtt tiszteleg. A filmrajongókat Ozu 1953-as filmje, a Tokiói történet, és Wim Wenders Tokyo Ga című, 1985-ös dokumentumfilmje várja, sőt, a vetítés után Dettre Gábor, Varga Balázs és Vince Teréz társaságában boncolgathatják filmélményüket.
A következő állomás a SHU Műhely: For Walls című kísérleti színházi darabja december 13-án 19.30-kor. A Shu Műhely egy nemzetközi művészcsoport, melynek tagjai a kultúraközi kommunikáció elősegítésére szövetkeztek, ebben a projektben japán és magyar színészek és táncosok - Buday Enikő, Isabela Lee, Ishii Junya, Muraközy Zsuzsa, Erdős Balázs, Muramatsu Marico - közreműködnek. Az előadás után Masuda Keisuke és Sőrés Zsolt együttműködéséből született J.A.P. - improvizációs zenei est zárja a Japánkertet.