Marguerite Duras-adaptáció a Trafóban

Színpad


nyaronestefeltizenegykor_udvarosdorottya_trafo_byrickzsofi.jpg
Udvaros Dorottya

Marguerite Duras gazdag életműve a magyar közönség számára csak töredékesen ismert. A szerető című film irányította a figyelmet alkotásaira, azonban érdemes a színpadról is megismerni Durast, akire az emberi lélek sötétségeibe vezető pontos és okos megfigyelések, drámai erejű költészet, érzéki metaforák, megrendítően szabad gondolatok ? a végzetről, a végletességről, a világ ürességéről, a lét Beckett-i semmijéről - jellemzők.

 
A Nyáron, este fél tizenegykor című kisregénye a shakespeare-ien háborgó természet tragikus színpadára állítja a szerelemféltéstől, az elfojtott, ki nem mondott szenvedélyektől vergődő szereplőit, akik egy könnyű nyaralásra indulnak, de életük sorsdöntő lépéseit kényszerülnek megtenni, mert szembesülnek egy nyílt és véres szerelmi gyilkosság által fölbolydult város forró miliőjével. Duras története mégsem pusztán a szenvedély hatalmáról szól, hanem a szereplőkben, a főszereplőben, Mariában fájdalmasan és csöndesen végbemenő veszteségről.
 
Az előadás a tánc, a zene, a szöveg, a csönd erejével jeleníti meg a szenvedélyes, drámai történetet.
 
A március 24. és 26. között látható produkcióban Udvaros Dorottya, Makranczi Zalán, Gergye Krisztián, valamint a Közép-Európa Táncszínház és a KOMA Társulat tagjai szerepelnek.