(MTI) - A művész 1952-ben alapított saját együttese - a Merce Cunningham Dance Company - 2006-ban járt Budapesten, a Művészetek Palotájában a Nemzeti Táncszínház meghívására. Török Jolán, a színház igazgatója elmondta, hogy a táncvilág számára akkor is hatalmas a veszteség, ha a mester tevékenysége sokakat indított új útra és munkássága folytatható a világ bármely pontján, így Budapesten is.
Merce Cunningham absztrakt táncművei az emberi mozdulatot állítják a középpontba. Kísérletei felszabadítóan hatottak a kortárs művészetek más ágaira is. Kidolgozott egy sajátos tánctechnikát - a nevéhez fűződő Cunningham-technikát -, amelyet ma a világ modern táncművész képzésében alaptananyagként oktatnak. Merce Cunninghamet tartják a Martha Grahamet követő legjelentősebb tánc-reformernek.
Mercier Philipp Cunningham 1919. április 16-án született a Washington állambeli Centráliában, egy ügyvéd fiaként. Első tánctanulmányait a Seattle-i Cornish Schoolban folytatta. 1939-től Martha Graham együttesének szólistája volt. Graham támogatta a fiatal tehetséget, aki 1945-ben maga is koreografálni kezdett az együttes számára.
1952-ben hozta létre a Merce Cunningham Dance Companyt, alkotóként magas technikai virtuozitást és teljes odaadást követelt meg táncosaitól. Hosszú éveken át együtt dolgozott a kortárs komolyzene egyik legnagyobb alakjának számító John Cage zeneszerzővel, egészen a komponista haláláig. Együttműködésük eredménye: zene a fülnek és lélegzetelállító látvány a szemnek.
Cunningham darabjait a világ valamennyi jelentős színháza műsorára tűzte, többek között a New York City Ballet, a Ballet of the Paris Opéra, az American Ballet Theatre, a Boston Ballet, a White Oak Dance Project, a Pacific Northwest Ballet, a Pennsylvania Ballet, a Zürich Ballet és a Rambert Dance Company.
Merce Cunnigham az utóbbi években már nem kísérte el együttesét a turnékra, egy karosszékből irányította munkájukat.