Megnyitásának ötödik évfordulóját ünnepli a Nemzeti Táncszínház

Színpad

(MTI) - Az elmúlt öt évben majdnem megduplázódott a Nemzeti Táncszínház előadásainak száma, már évi 350 fellépést tartanak és 130-140 ezer néző előtt mutatkoznak be - mondta el Schneider Márta pénteken az MTI-nek.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára annak kapcsán beszélt erről, hogy péntek este ünnepli megnyitásának ötödik évfordulóját a Nemzeti Táncszínház az egykori Várszínház épületében.
Schneider Márta kérdésre válaszolva kiemelte: a táncszínháznak otthont adó épület "fantasztikus, de a technikai feltételeket még javítani kellene ahhoz hogy a produkciók nívós körülmények között mutatkozhassanak be."
Mint mondta, ezen segíthet az a 19 millió forintos fény- és hangtechnikai beruházás, amely "születésnapi ajándék" a Nemzeti Táncszínház számára. A pénzt az idén megkapja a színház, és néhány hónapon belül megvalósulhat a fejlesztés - tette hozzá Schneider Márta.
A szakállamtitkár felidézte, hogy a Nemzeti Táncszínház 2001-ben alakult, akkor kapta meg a Várszínház épületét, ahol a színháztermen túl a refektóriumban és a karmelita udvarban van fellépési lehetősége.
A szakállamtitkár szerint ez óriási fellendülést hozott a táncművészet számára, hiszen az ottani bemutatkozás lehetőségét a táncművészet minden ága megkapta, a népi együttesektől a baletten át egészen a kísérletező, alternatív együttesekig.
A Nemzeti Táncszínház befogadó, egyrészt kész produkciókat mutat be, másrészt állami támogatásból új produkciókat hoz létre a társulatokkal összefogva - tette hozzá Schneider Márta.
Kiemelte: a Művészetek Palotájának megnyitásával a táncszínház egy évben 100 napon a Fesztivál Színházban játszhat. Ez minőségi változást jelentett, hiszen jobb technikai körülmények között, jobb lehetőségekkel tudtak bemutatkozni az együttesek.
A szakmai működésről szólva elmondta, rengeteg kis társulat, alternatív műhely jön létre, és a Nemzeti Táncszínházra óriási nyomásként nehezedik az a feladat, hogy minél többnek nyújtson bemutatkozási lehetőséget és közönséget találjon előadásaikra.
Elmondta: az elmúlt két évben a Nemzeti Táncszínház képviseli a szakmát a düsseldorfi nemzetközi táncvásáron.
A nemzetközi megjelenésre érdemes lenne a jövőben még nagyobb figyelmet fordítani, mert igazán "jó portéka" a magyar tánc, különösen nagy az érdeklődés a kísérletező, izgalmas alternatív táncosok iránt - fűzte hozzá Schneider Márta.