Siratófalak és Purim a Zsidó Nyári Fesztiválon

Színpad

Nyolc évvel ezelőtt indította útjára a Zsidó Nyári Fesztivált a Budapesti

Zsidó Hitközség. Hivatalos felmérések szerint a magyarországi fesztiválok között látogatottságában az előkelő harmadik helyen áll. A fesztivál valóra váltotta az elképzeléseket, a zsidó kultúra bemutatását a

művészetek széles skáláján. Világsztárok meghívásával és ifjú tehetségek felfedezésével betört az európai fesztiválok élvonalába. Központja a csodálatos Dohány utcai zsinagóga, de ma már Budapest legszebb világi helyszínei is bekapcsolódtak a rendezvénysorozatba. A fesztivál késő nyáron a kulturális szezon végét élettel tölti meg, és augusztus utolsó napjait immár hagyományosan igazi ünnepnapokká varázsolja.

Magyar Fesztivál Balett: SIRATÓFALAK

A Holocaust 60. évfordulója érzelmi, gondolati és alkotói inspirációja arra készteti a koreográfus Markó Ivánt, hogy az ótestamentumtól napjainkig a tánc, a film és a színház nyelvén a zsidó kultúra és emberség, valamint a személyes élmények és a történelmi tragédiák érzékeltetésével a mai néző szívéhez és agyához szóljon. A színházi est három egyfelvonásos táncjátéka a valóság és a szimbólumok keveredésével azt kívánja sugározni a nézők felé, hogy a felejthetetlen fájdalom, a jelenbe és a jövőbe vetett hit egyszerre van jelen a koreográfus érzelmi-, gondolati-, alkotói világában.

PURIM, avagy a sorsvetés

William Fomin és Juhos István "Puttó" koreográfiája a Budapest Klezmer Band zenéjére, a 25 éves Győri Balett előadásában.

A Győri Balett Purim előadása nem csatlakozik a széles körben dívó aktualizálási hullámhoz: csupán életet lehel egy kiváló érzékkel megtalált történetbe, az Eszter Könyve, a fordulatos, tanulságos, két és félezer éves széphistória egykor népszerű, mára elfeledett, a színpadról a zsinagógába visszaszorult történetébe. A rövid, tömör és izgalmas mű egyike azon kevés zsidó szent iratnak, amelyben semmilyen formában sem szerepel a Kimondhatatlan Név: a színházat a görög, majd római hódítás idején, szellemi önvédelemből különösen veszélyes, istentelen szokásnak bélyegző talmudi tiltás ("Tartijjot vökirkeszáot"), sok más szigorú megkötéssel együtt az év egyetlen nagy, vidám örömünnepén, purimkor átmenetileg érvényét vesztette.