Táncfórum No.5. 2005. április 21 - 29.

Színpad

Mit kínál az idén a két helyszínen is zajló Táncfórum NO.5., a táncot szerető közönségnek?

Idén is megtartjuk azt a felépítést, amire megnyitásunk óta törekedtünk, hogy gyermek ifjúsági és felnőtt előadásokat hozzunk létre. Most két helyszínen fogunk játszani, és amikor kaptunk ezt a lehetőséget, hogy a Művészetek Palotájában, lehet a Nemzeti Táncszínháznak egy 100 napos kontingense, akkor rögtön elhatároztuk, hogy a mi a Tánc világnapjára rendezendő fesztiválunkkal jelennénk meg a Művészetek Palotájában, de ez azt is jelenti, hogy teljesen új produkciók készülnek, új repertoárt szeretnénk létrehozni.

Mi a lényege ennek az új repertoárnak? Tulajdonképpen az, hogy a Fesztiválszínház egy olyan színpadmérettel és technikával rendelkezik, ami lehetőséget nyújt olyan produkciók létrehozására is, amit a Táncszínház adottságai miatt nem tudtunk megtartani vagy ezen produkciók számára nekünk is befogadó helyszíneket kellett bérelnünk. Ezentúl a táncot szerető néző tudni fogja, hogy két helyszín lesz, a Várszínház és a Művészetek Palotája.

Ebben az évben négy új produkció készül a Művészetek Palotájában, ebből kettőnek, a most kezdődő Táncfórumon lesz a bemutatója. Az első az Experidance és a Bolzanói Városi Színház közös, nagyszabású produkciója, a Steel lesz, a másik pedig a Honvéd Együttes és a Budapest Táncegyüttes Egri csillagok című történelmi musicalje. Itt nem kifejezetten musicalről van szó, hiszen a Várkonyi Mátyás által jegyzet Egri csillagokat - melyet 28 éve mutattak be a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon ? most Zsuráfszki Zoltán és Novák Ferenc sok nagyszerű tánccal egészített ki. Ez egy olyan darab lesz melyet nyugodt szívvel, ajánlok gyerekeknek és szülőknek egyaránt. A többi produkció pedig azokból a darabokból áll össze, amit már bemutattunk, de nem volt lehetőségünk és pénzünk helyszínt bérelni, és megfelelő számban játszani. Ezek a darabok az Állami Népi Együttes Naplegendája és a Szegedi Kortárs Balett Csodálatos Mandarinja, a Győri Balett Purimja, és természetesen április 29-én a Tánc Világnapi Gálaműsor. A gálán fellép a BM Duna Művészegyüttes, az Argentin Tangó Táncszínház, a Győri Balett a Trójai játékokkal, és még szeretnénk egy kis meglepetést a végére, de ez maradjon tényleg meglepetés.

Azzal, hogy a Táncszínház a Művészetek Palotájában is helyszínt kap, azért elég sok lehetőség nyílik meg, most nem csak a színpadtechnikai és méretbeli különbségekre, hanem esetleges újabb nézői rétegekre gondolok..

Igen, biztos, hogy a látogatók és érdeklődők köre tágulni fog, de nem panaszkodhatok, mert a Nemzeti Táncszínház, ahol a táncművészetnek minden stílusa megtalálható, 91 százalékos látogatottságnak örvend. Azt gondolom, hogy a két helyszín nagyon fogja egymást erősíteni és bízom benne, hogy a magyar közönség oda is el fog jönni megnézni az előadásainkat, és a külföldiek, akik itt a Várban találkoznak a Táncszínházzal, pedig az angol és német nyelvű tájékoztató anyagaink révén találnak majd a Művészetek Palotájába.

Nem lesz a két helyszín egymásnak konkurense?

Nagyon jó kérdés. Biztos, hogy nem. Itt ránk hárul egy nagy feladat elsősorban, azért mert a Nemzeti Táncszínház nem bővíthette az apparátusát, és eddig is azon színházak közé tartoztunk amelyek a legkisebb dolgozói létszámmal működnek. A két helyszínen ugyan párhuzamosan fogunk előadásokat tartani de a műfajokra és az átfedésekre nagy figyelmet fordítunk. Tehát előfordulhat az, hogy a Művészetek Palotájában a Honvéd Együttes lép fel a Várban pedig a Győri Balett, de például két balett vagy néptánc együttest nem játszatunk azonos estén.

Idén a Nemzeti Táncszínházban gyermekelőadásokkal várjuk a családosokat, látható lesz a Bozsik Yvette Társulat Létramesék és a Budapest Táncegyüttes zenés-táncos mesejátéka a Tündérmese. Azt gondolom, rendkívül fontos, hogy a gyerekeket célozzuk meg és behozzuk őket a színházba, ahol személyes élményeket szerezhetnek.

Értelmezhetjük ezt úgy, hogy a Nemzeti Táncszínháznak felvállalt célja az ifjúság kulturális nevelése?

Igen, és hogyha tovább lépünk, akkor az én gondolataimban még az is benne van, hogy ha nem is közvetlenül de indirekt módon nagyon-nagyon szeretnénk harcolni a drogok ellen. Azáltal, hogy egy olyan programot hozunk létre, amelyre ha eljönnek, akkor örömérzetet élhetnek át a fiatalok. Rájöhetnek, hogy rengeteg más eszköz van, amitől felszabadulhatnak, ahol az egész kedélyállapotuk megváltozhat... Azt kell mondjam, hogy a táncművészek és a magyar alkotók ezzel a szándékkal nagyon egyetértenek, és ha ezért mi tehetünk valamit, akár csak indirekt módon, akkor mi tenni is fogunk.

Készítette: Arató Balázs