Idén még különlegesebb ez a nap, ugyanis a Nemzeti Táncszínház is csatlakozott Európa legnagyobb színházi eseményéhez, a 10. Színházi Olimpiához, amiről Vidnyánszky Attila, a fesztivál művészeti vezetője és a Nemzeti Színház igazgatója számolt be a Nemzeti Táncszínház által szervezett sajtótájékoztatón.
„58 ország 400 társulata 750 előadással vesz részt az olimpián. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az az első olyan olimpia a rendezvény 1995 óta tartó sorozatában, amelyen nemcsak a hagyományos értelemben vett színházak és prózai előadások vesznek részt, hanem a bábművészet mellett a tánc műfajának képviselői is” – fogalmazott a Vidnyánszky Attila. Az olimpia szervezői hisznek abban, hogy az előadóművészet teljességére érdemes törekedni, aminek szerves részét adja a tánc – a klasszikus balettől a mozgásszínházon és néptáncon át a kortárs tánc megannyi műfajáig.
Vidnyánszky Attila kiemelte, hogy a nemzetközi és műfaji nyitottság jellemzi a magyarországi Színházi Olimpiát, és ez az a nyitottság, aminek megtermékenyítő hatására a magyar színházi életnek nagy szüksége van, amiben a tánc világa élen jár, példát mutat. Mert amíg a prózai előadásoknak nyelvi korlátai vannak, addig a tánc, a mozgás univerzális nyelvén szinte akadálytalanul tudunk nyelvi és kulturális határokat átlépni, mert szavak nélkül is értjük egymást. Az egymás megértésére törekvés az egyik legfontosabb gondolat, amit a művészek képviselni tudnak – hangsúlyozta az olimpia művészeti vezetője.
Budapest mellett Győr, Pécs, Szeged, Miskolc, Veszprém, Gyula, Kisvárda, Eger, Kápolnásnyék és számos további város nagy és kisebb, régi és újabb társulata és alkotóműhelye fogad külföldi táncelőadásokat a 10. Színházi Olimpia június végéig tartó eseménysorozatában.
„Kiosztásra kerül többek között Az évad legjobb férfi-női táncosainak díja, a Roboz Ágnes-díj az évad legjobb végzős növendékei számára, Az évad legjobb alkotója-díj, az életműdíj, valamint a Táncművészetért-díj is” - mondta el Mihályi Gábor Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője, a Magyar Táncművészek Szövetsége elnöke, aki kihirdette A tánc világnapja – díjátadó gálaest programját és a 2023-as táncszakmai díjakat. Ugyancsak ezen az estén kerül sor az Imre Zoltán Alapítvány, az ifj. Nagy Zoltán Alapítvány díjainak átadására is.
A hagyományokhoz hűen a gálaest közreműködői ezúttal is az idei és a tavalyi év díjazottai közül kerülnek ki, többek között a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium növendékei és a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói lépnek színpadra. Az est második felében Az évad legjobb alkotója-díjat elnyert Fodor Zoltán, Harangozó-díjas táncművész, koreográfus Szerelem a kolera idején című előadását láthatják a nézők az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat előadásában.
A sajtótájékoztatón Kiss János, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas táncművész, a Magyar Táncművészek Szövetsége társelnöke ismertette a hazai táncszakma 3 programnaptárját, kiemelve a XVIII. Magyar Táncfesztivált, a VI. Horizont Nemzetközi Kortárstánc Fesztivált, 4. Under500 Fesztivált, Café de la Dance Velencei-tavi nemzetközi kortárstánc fesztivált, Erdélyi Táncháztalálkozót és a XII. Egri Stúdiószínházi Táncfesztivált.
A Nemzeti Táncszínház programjait Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház igazgatója mutatta be, kiemelve, hogy április 27-én indult a Budapest Táncfesztivál, és egészen május 6-ig két neves külföldi együttessel és nívós hazai előadásokkal várják a tánckedvelőket. Hozzátette továbbá, hogy idén júliusban folytatódik a Nemzeti Táncszínház nyári programja, amely újra könnyed, nyáresti kulturális élményt kínál, a kikapcsolódásra vágyó közönség számára.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén szeptemberben is négy napra Keszthely lesz a Balaton tánc fővárosa. A Nemzeti Táncszínház és a Balaton Kongresszusi Központ és Színház szeptember 7-10. között rendezi meg a 21. keszthelyi Táncpanorámát.
„Májusban meghirdetjük a felnőtt és gyermekbérleteinket, melyek összeállításánál a sokszínűségre törekedtünk, így segítve közönségünket abban, hogy még teljesebb képet kapjon a táncművészet jelenkori kínálatából” – mondta az igazgató. A Táncszínház igazgatója bemutatta az Alkotók klubja fotókampányukat, amely a magyar táncélet kiemelkedő alakjaira, az együttesvezetőkre és alkotókra fókuszál, bemutatva a táncszakma sokszínűségét és erejét. Ertl Péter beszámolt a 2022/2023-as évadról is, melyben közel 300 előadást láthat a közönség, ebből több mint 200 előadás a Nagy- és Kisteremben, míg a Táncszínház különlegesebb, térspecifikus helyszínein, az Előtérben és a Kamarateremben közel száz táncprodukció kap helyet.
A következő évad során számos új bemutatóra és budapesti premierre készül a Táncszínház. Az idén 30 éves Bozsik Yvette Társulat Körforgás címmel tűzi műsorra legújabb darabját, a Duna Művészegyüttes az Apák és fiak című koreográfiáját mutatja be, a Győri Balett A skarlát betű című nagysikerű előadást hozza a Táncszínházba, és terveik között szerepel a Kecskemét City Balett két előadásnak, a Hattyúnak és Bánk bánnak a budapesti bemutatója is.
Az eseményen bejelentett díjak és díjazottjaik:
Roboz Ágnes-díj – Az évad legjobb végzős növendéke
Balett: Nagy Gvendolin – Táncművész szak, klasszikus balett szakirány, Magyar Táncművészeti Egyetem
Néptánc: Egyed Mátyás – Táncművész szak, néptánc szakirány, Magyar Táncművészeti Egyetem
Színházi táncos: Hoffer Tekla – végzős táncművész, Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
Az évad legjobb pályakezdő táncművésze
Balett: Scrivener Louis – balettművész, Magyar Nemzeti Balett
Modern-kortárs: Czvikli Fanni – szabadúszó táncművész, Kulcsár Noémi Tellabor, Feledi Projekt, Bozsik Yvette Társulat
Modern-kortárs: Nagy Noémi Gizella – szabadúszó táncművész, Góbi Rita Társulat
Modern-kortárs: Pataki Noémi Kata – táncművész, Duda Éva Társulat
Az évad legjobb férfi táncművésze
Balett: Balázsi Gergő Ármin – balettművész, principál, Magyar Nemzeti Balett
Modern-kortárs: Clark David Bonus Ortega – táncművész, Inversedance – Fodor Zoltán Társulat
Néptánc: Melles Endre – táncművész, táncos szólista, Háromszék Táncegyüttes (Sepsiszentgyörgy), Junior Prima-, és Arany Sarkantyú-díjas
Az évad legjobb női táncművésze
Balett: Herkovics Eszter Adria – balettművész, magántáncos, Győri Balett
Modern-kortárs: Karin Iwata – táncművész, magántáncos, Pécsi Balett
Modern-kortárs: Szöllősi Krisztina – vezető táncművész, Badora Társulat
Tóth Alma – táncművész, Magyar Állami Népi Együttes, Oskó Endréné-díjas, Kétszeres Aranygyöngyös táncos
Az évad legjobb alkotója
Fodor Zoltán – táncművész, koreográfus, az Inversedance – Fodor Zoltán Társulat művészeti vezetője, Harangozó Gyula-díjas
A táncművészetért-díj kitüntetettjei
Sallai Sándor – impresszárió, művészeti menedzser
Vati Tamás – táncművész, a Bozsik Yvette Társulat tagja, Harangozó Gyula-díjas
A táncoktatásért díj
Késmárki Kálmán – címzetes egyetemi docens, Magyar Táncművészeti Egyetem
Szent-Ivány Kinga – táncművész, táncpedagógus, koreográfus, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium művészeti vezetője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem adjunktusa, Harangozó Gyula-díjas
A tánctudományért díj
Dr. Lanszki Anita – egyetemi docens, a Magyar Táncművészeti Egyetem Tánctudományi Kutatóközpontjának igazgatója, a Magyar Táncművészeti Egyetem Pedagógia és Pszichológia Tanszékének vezetője, a Tánc és Nevelés / Dance and Education folyóirat alapító főszerkesztője
Életműdíj
Szőnyi Eleonóra – balettművész, balettmester, a Magyar Táncművészeti Egyetem egyetemi tanára, Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész
Imre Zoltán-díj
Szabó Réka - koreográfus, rendező, a Tünet Együttes művészeti vezetője
Az Ifj. Nagy Zoltán Alapítvány a Táncművészetért díjai
A nagy alakításért díjazott: Szabó Márton – táncművész, magántáncos, balettmester, a Pécsi Balett tagja, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium táncművészeti képzésének vezetője
A nagy alakításért hallgatói díjazott: Dobra Janka – táncművész szak, klasszikus balett szakirány növendéke, Magyar Táncművészeti Egyetem
Nyitókép: Sajtótájékoztató április 29-én a tánc világnapja alkalmából. Fotó: Kaszner Nikolett