Az Art Market Budapest 2012-ben másik kiemelt művészeti témájaként a zsidó identitáshoz és történelemhez kapcsolódó kortárs vizuális művészeti reflexiókat, a zsidó kultúrának a képző- és fotóművészetre gyakorolt hatását igyekszik több aspektusból megvizsgálni és bemutatni.
A kelet-európai zsidóság gazdag művészeti tradíció közismertek, olyan képviselői tették világhírűvé, mint az orosz Marc Chagall, a litván Chaim Soutine, a lett Mark Rothko, a román Saul Steinberg, a magyar fotósok, André Kertész, Munkácsi Márton, Robert Capa, a Bauhaus egyik legfontosabb alakja, Moholy-Nagy László és számos további meghatározó jelentőségű alkotó.
Az Art Market Budapest zsidó tematikájú programja számos elemre épül. Kiemelt szerepet kap a vásár helyszínén és időpontjában bemutatásra kerülő különleges kiállítás, amely a budapesti 2B Galéria ?Waldsee 1944? című programjára épül. A kiállítás létrehozásában a New York-i Hebrew Union College, az Alma-on-Dobbin Alapítvány valamint számos kelet-európai és a régión kívüli művész és galéria működik közre. A programot kialakító kurátorok az alkotók aktív hozzájárulására építenek. A kiindulópontot a Magyar Zsidó Levéltárban őrzött, Auschwitzból küldött tábori levelezőlapok adják: az elhurcolt zsidó foglyokkal haláluk előtt az őrök levelezőlapokat írattak, amelyekben a rokonoknak szerencsés megérkezésükről és ideális körülményekről számoltak be. A feladás helyére azonban Auschwitz helyett
Waldsee került. A levelek célja a még otthon levő címzettek megnyugtatása, rövidesen bekövetkezett deportálásuk előkészítése volt. A kurátorok saját fiktív Waldsee képeslapjaik elkészítésére kérték és kérik fel a művészeket, amelyeket az alkotók személyes történetekkel, szövegekkel egészítenek ki. A program kezdete óta az eredetileg felkért keleteurópai művészekhez már a mai napig is számos további alkotó csatlakozott (köztük például William Kentridge, Sylvia Plachy és fia, a színészként ismert Adrian Brody).
Az Art Market Budapest 2012-ben egyik kiemelt témájaként az úgynevezett ?Kolozsvári iskola? és annak szélesebb környezete, illetve kelet-európai gyökerei és kapcsolódási pontjai bemutatására vállalkozik.
A vásár helyszínére szervezett tematikus kiállítás mellett a galériák standjain, a szakmai beszélgetéseken a vásár vendégei személyesen is találkozhatnak az erdélyi művészekkel.
Az Art Market Budapest ?KOLOZSVÁRON ÁT? elnevezésű programja számos elemre épül. A művészeti vásáron résztvevő közép-kelet-európai és nyugati galériák közvetlenül reprezentálják a kolozsvári és velük művészeti, kulturális rokonságot mutató helyi művészeket.
A vásár ?Inside Art? néven szervezett, művészeti-szakmai előadásokból, művészinterjúkból, kerekasztal-beszélgetésekből, könyvbemutatókból álló programjában nemzetközi szakemberek nyilvános szimpózium keretében vizsgálják meg a kolozsvári jelenséget. A szakértők arra a kérdésre is keresik a választ, hogy valójában művészeti kategóriaként értékelhető-e a ?Kolozsvári iskola?.