A Tornyai János Múzeum képzőművészeti gyűjteményét a névadó festőművész 1936-os adománya alapozta meg. A múzeum két legendás igazgatójának, Galyasi Miklósnak és Dömötör Jánosnak köszönhetően a képzőművészet kiemelt szerepet kapott az intézmény életében, így a gyűjtemény folyamatosan gyarapodott ? sőt a mai napig is gyarapszik a 3743 darabot számláló kollekció ? vásárlással, a Vásárhelyi Őszi Tárlatok műveivel, a városhoz kötődő művészek adományaival és hagyatékaival, valamint különböző magángyűjteményekkel. Hódmezővásárhely városa évről-évre jelentős anyagi hozzájárulással és vásárlással segíti a műtárgyállomány gyarapodását. Az elmúlt évben a realista festészet kiemelkedő művészeinek tizennégy, saját tulajdonban lévő alkotását helyezte tartós letétbe Hódmezővásárhely városa a múzeumban. Az önkormányzati mecenatúra azonban nem kizárólag vásárlásra koncentrálódik, hanem a helyi polgárokat és vállalkozásokat is ösztönözni kívánja. Az elmúlt évben jóváhagyott helyi adórendelet alapján adókedvezmény jár azoknak, akik műtárgyakat adományoznak vagy hangszervásárlással támogatják a városi kulturális intézményeket.
A kizárólag élő művészektől vásárló Erich Brossell Kratochwill Mimi művészettörténész javaslatára vásárolt kortárs magyar festményeket. A műgyűjtő az alföldi tájat, a paraszti világot ábrázoló alkotásokat jelképes összegért és a szállítást is fedezve ajánlotta fel ?hazatérésre? Hódmezővásárhely városának. A város pedig élvén a lehetőséggel megvásárolta azokat a Tornyai János Múzeumnak. A művek között szerepelnek Vecsési Sándor, Szalay Ferenc, Szurcsik József, Németh József, Patay László, Csikós András, Bazsonyi Arany, Fejér Csaba és Kurucz D. István munkái.
Az Ausztráliából ?hazatérő? kollekciót január 19-étől március 30-ig tekintheti meg a nagyközönség a Tornyai János Múzeumban.
(Forrás, fotó: Tornyai János Múzeum)