A Magyar Építész Kamara az elmúlt 25 év legsikeresebb ötletpályázatának nyilvánította a Bence-hegyi kilátóra kiírt tendert ? közölte a megnyitón L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. Mint elmondta, a kilátó történetét feldolgozó kutatómunka első állomása a Velencei Korzó aulájában bemutatott kamaratárlat, amelyet tematikus szakmai publikáció, és egy, a beérkezett ötletpályázatokat, valamint az új kilátó építésének történetét is bemutató könyv kiadása fog követni. A kiállítás egyik érdekessége, hogy számos olyan fényképet tartalmaz, amelyeket a helyiek vagy az itt nyaralók készítettek, és a háttérben felbukkanó kilátó jól látható módon jelenik rajtuk.
A Vörösmarty-kilátó néven elhíresült régi olajfúrótornyot 1965-ben, pontosan 50 évvel ezelőtt állították fel a területen, amelyet eleinte senki sem kedvelt, majd a helyiek szépen lassan megszerették és megszokták, olyannyira, hogy rövid időn belül a Velencei-tó környékének szimbólumává vált. A kilátót 1988-ban bontották le, és azóta is az a környékbeliek vágya, hogy új épülhessen ? ismertette a kilátó történetét.
Salacz Nóra, a tárlat kurátora elmondta, hogy a kilátó iránt való szakmai érdeklődése egy régi képeslap megtalálásával kezdődött, majd úgy döntött, érdemes gyűjtőmunkába fognia. ?A tárlat koncepciója előhangja az új kilátónak? ? árulta el. A kiállítás összeállítása során az első és egyben legnehezebb lépés a fotók begyűjtése volt, hiszen annak idején nagyon kevesen készítettek képet a kilátóról. Salacz Nóra a helyi lakosok és cégek hihetetlenül nagy lelkesedéséről és áldozatkészségéről számolt be. Előfordult, hogy valaki a kilátó egy darabjával állt elő, de azt a személyt is megtaláltuk, aki a robbantási tervet készítette ? számolt be a részletekről.
A tárlat augusztus 31-ig látogatható (kivéve az EFOTT ideje alatt).
Fotó: Csákvári Zsigmond