A március 9-én nyíló, az eddigi életművet bemutató kiállításon a közönség többek között megtekintheti a 80-as évekből származó korai szita-nyomatokat, a hányattatott sorsú orosz festő, Alekszej von Jawlensky ihlette pointillista alkotásokat, a csipkébe ?öltöztetett? ? s újraértelmezett - Walt Disney figura-szobrokat, a ?nem lát, nem hall, nem beszél? Lenin-sorozatot és természetesen számos új alkotást.
Havadtői egy évtizede gyűjt régi csipkéket, mert elbűvöli őt tapintható szépségük, variálható formaviláguk, s az őket készítő ismeretlen asszonyok élettörténetei. A képei alapjául szolgáló csipkeréteg alá gyakran ír gondolatokat, történeteket, melyeket aztán elfed festékkel. Havadtői a most nyíló kiállításon első alkalommal állít ki olyan alkotásokat, melyeken a szöveg részlegesen felsejlik, láthatóvá válik.
?Havadtői írásai a pszichoterápia iránti igény szülöttei. Történetei az automatikus írás és az álomfejtés eredményének sajátos elegyei. Mély depresszióval küzdve átesett egy rövid pszichoanalitikus perióduson; az orvosa azt javasolta, írja le boldogtalansága okait, és így szabaduljon meg a problémáitól. Elkezdett írni egy önéletrajzi szöveget, amit aztán még tömörebb fogalmakban foglalt össze. Ugyanakkor nem szánta közlésre ezeket az irodalmi gyakorlatokat. Ekkor jött az ötlet, hogy az aktuális festményeibe dolgozza bele a szövegeit, majd borítsa festékkel azokat.? ? írja a kiállítás kurátora, Arturo Schwarz, nemzetközileg elismert művészettörténész.
A kiállítás egyik legkülönlegesebb darabja az a Yoko Ono festmény, melyet Havadtői átfestett. A két napon át tartó alkotói folyamatot rögzítették, s így az arról készült film szintén megtekinthető a kiállításon. Az idén 60. születésnapját ünneplő Havadtői ezzel a művészi aktussal Robert Raushenberg híres ? épp 60 évvel ezelőtt készített - alkotására emlékezik, mikor is az ismert pop-art alkotó ?kiradírozott? egy De Kooning rajzot. ?Most pont került egy mondat végére. Meglehet, egy értékes képet jelentősen olcsóbbá tettem, de ez a gesztus a Yokóval töltött húsz évem után egyfajta feltámadás a számomra.? ? jegyzi meg a művész.
A Londonban született, később Magyarországon, New Yorkban, Genfben, majd ismét Budapesten, jelenleg pedig Olaszországban élő művész pályája során intellektuális, művészi és baráti kapcsolatba került többek között Andy Warhollal, Keith Haringgel, George Condoval és Donald Baechlerrel, s a mai napig szoros kapcsolatot tart a kortárs New York-i művészeti élettel. 20 évig élt együtt Yoko Onóval.
A Kepes Intézet 2012 márciusában nyitotta meg kapuit. Az intézet állandó kiállítása Kepes György Heves megyei származású, nemzetközileg elismert művész hagyatékára épül. A Kepes Intézet profiljához szorosan kötődik a modern és a kortárs képzőművészet értékeinek bemutatása. Az intézmény évente 6-10 időszaki kiállítást rendez a művészet, a technika és a tudomány illetve periférikus területek összekapcsolásával. Az idelátogatók számos fényművészeti, computer-, video művészeti, 3 D illúziókeltő művekkel ismerkedhetnek meg.
(Forrás, fotó: www.kepeskozpont.hu)