Junior Prima Díj 2012 öt kategória, 45 díjazott, csaknem 90 millió forint

Képző

A második alkalommal meghirdetett magyar népművészet és közművelődés kategóriában kilenc alkotónak és egy zenekarnak ítélték oda a Junior Prima Díjat.
Az elismeréseket Gattyán György, a Docler Holding tulajdonosa, a díj mecénása és Lovassy Tamás, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának főtitkára adja át a péntek este nyolc órakor kezdődő ünnepségen.
Az idén Dede Orsolya szőnyegszövő, takács; Dragony Gábor népzenész; Fekete Márton hegedűművész; Kalász Máté hegedűművész; Kopf Milán fafaragó; Németh András népzenész; Szalma László népzenész; Török Tilla népdalénekes; Zámbó István táncos előadóművész és a Tárkány Művek népzenei együttes kapta.
A Debrecenben született Dede Orsolya szőnyegszövő, takács a népi kismesterségekkel Nádudvaron ismerkedett meg. 2006 óta állítja ki munkáit, Hajdúböszörményben, Békéscsabán, Nádudvaron szerepeltek alkotásai. Úgy véli fontos, hogy megmutassa, milyen az, ha kétkezi munka van egy termék mögött, és nem gép készíti.
Dragony Gábor Miskolcon született népzenész citerán és nagybőgőn játszik. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmadéves hallgatója, de már tanít, a szentendrei Vujicsics Tihamér Zeneiskola zsámbéki kihelyezett tagozatának citeratanára. Nyolc éves kora óta foglalkozik zenével.
Fekete Márton budapesti hegedűművész édesapja, a híres népzenegyűjtő és népzenész Fekete Antal ?Puma? oldalán kisgyermekkorában erdélyi gyűjtőutakon vett részt, így első kézből tanulhatott az idősektől. Jelenleg a Zeneakadémia népzene szakos hallgatója. A 2011-es Folkbeats népzenei tehetségkutató verseny fődíjának nyerteseként 2012 áprilisában egy öthetes amerikai turnén vett részt.
Kalász Máté hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi vonós szakának hallgatója, 9 éves korában kezdett hegedülni, ifjabb Csoóri Sándor keze alatt. A Téka zenekar tagja, velük közös zenei nyelvet talált, ő is vallja: nem elég jól megtanulni a dallamot, ahhoz, hogy jól el lehessen játszani bármely falu zenéjét, az ott élők fejével kell gondolkozni.
Kropf Milán veszprémi fafaragó 2009 óta minden évben jelen van a budavári Mesterségek Ünnepén. Szeretne rendszeresen kézműves táborokat szervezni és vezetni, megkedveltetni a gyerekekkel a faragást, vagy megadni a lehetőséget idősebb emberek számára, hogy kedvükre alkothassanak. Másik terve egy faragó látványműhely létesítése, ahol a hagyományos eszközöket és technológiákat "kézzel foghatóvá" tenné a fiatalság számára.
Németh András népzenész, tekerős a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanul népi pengetős mesterszakon. Tanulmányai mellett aktív muzsikus: a Paganum, a Tallabille, a Lipták Péter zenekarral, a Szerényi kvintettel és kvartettel, valamint a Magyar Tekerőzenekarral szerepelt már.
Szlama László népzenész, citera-, furulya- és klarinétművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi pengető szakán kobozt és citerát tanul. Testvéreivel együtt pár éve családi zenekart alapítottak, elsősorban moldvai tánczenét játszanak. A Zeneakadémián alakult Szlama Band nevű együttesével moldvai csángó és román zenei feldolgozásokat szólaltatnak meg.
Török Tilla Zentán születet népdalénekes a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi hegedű szakán szerzett oklevelet. 2011-ben főszerepelője volt Tolcsvay Béla és Béres Melinda két felvonásos táncos daljátékának, az Ég ígérő fának.
Zámbó István táncos előadóművész a Zsuráfszky Zoltán által vezetett Budapest Táncegyüttes, majd a Honvéd Együttes szólótáncosa. Fellépett a Csárdás a kelet tangója című táncjátékban, címszereplője volt A Tenkes kapitánya című történelmi kalandjátéknak, majd A halálra táncoltatott lány című táncfilmben is főszerepet táncolt, szólistája a Táncoló tavasz című koreográfiának.
A Tárkány Művek egy fiatal zenészekből álló csapat azzal az ambiciózus tervvel, hogy harmonizálja a népzene nyers erejét, a klasszikus zene szigorát az avantgárd dzsessz és a költészet spirituális mélységeivel. Tagjai: Tárkány-Kovács Bálint, (zeneszerző, cimbalom), Paár Julianna (ének), Kováts Gergő (szaxofon), Papp Endre (brácsa) és Bognár András (nagybőgő).
 
Az építészet és építőművészet kategória elismeréseit, melyeket a Művészetek Palotájában adták át, idén Borsos Ágnes és Medvegy Gabriella (Pécsi Tudományegyetem), Falvai Balázs, Hakkel Márton, Kemes Balázs, Losonczi Anna és Szendrei Zsolt (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ? BME), valamint Köninger Szilárd (Széchenyi István Egyetem) kapta. A Solar Decathlon nemzetközi versenyre készült szolár ház, az ODOO Project képviselői (BME) építészet és környezettudatosság kategóriában is átvehettek egy-egy díjat ? közölte a díj társalapítója, a TriGranit Fejlesztési Zrt. szerdán az MTI-vel.
Az építészképzéssel foglalkozó felsőoktatási intézmények 21 pályázót javasoltak a díjra. Gazdag Imre, a TriGranit Zrt. építész főmérnöke által vezette zsűri ? Finta József építész, Zoboki Gábor építész, Sáros László, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke és Noll Tamás, a Magyar Építész Kamara elnöke - közülük választotta ki a tíz díjazottat.
?Mindennapi munkánkban tapasztaljuk, hogy milyen fontos természetes és épített környezetünk tervszerű és felelős kialakítása, fejlesztése. Felelősséggel tartozunk a jelen és a jövő generációjáért. Természetes tehát, hogy támogassuk szakmai fejlődésüket, hozzájáruljunk a tehetséges fiatalok pályájának sikeréhez. A ma építészei a jövő lakókörnyezetének meghatározói, kialakítói? ? idézte a közlemény Török Árpád, a TriGranit Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója szavait.
 

junior_prima.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A magyar színház- és filmművészet kategóriában tíz fiatal művész: hat színész, valamint egy-egy balett-táncos, operatőr, jelmeztervező és dramaturg vehette át az idei Junior Prima Díjakat az Uránia Nemzeti Filmszínházban megrendezett ünnepségen.
A Prima Primissma Alapítvány és a kategória társalapítója, az FHB Bank díját Pap Adrienn magántáncosnő (Magyar Állami Operaház), Szlávik Juli jelmeztervező, Rév Marcell operatőr, Fekete Ádám dramaturg, valamint Radnay Csilla (Nemzeti Színház), Szabó Kimmel Tamás (Nemzeti Színház), Orosz Ákos (Maladype Színház), Telekes Péter (Vígszínház), Kerényi Miklós Máté (Budapesti Operettszínház) és Trokán Anna (veszprémi Petőfi Színház) színművész kapta.
A 7000 euróval járó díjra érdemes fiatal tehetségeket idén is a magyar színház- és filmművészet elismert képviselői jelölték.
Spéder Zoltán, az FHB Jelzálogbank Nyrt. igazgatóságának elnöke a díjátadón felidézte, hogy az FHB Bank harmadik éve támogatja a Junior Prima-díjasokat, illetve a tehetséges fiatal művészek kiválasztását és bemutatását szolgáló folyamatot.
Kiemelte: a négy éve tartó válságban a társadalom kötőszövetét jelentő értékrend jelentős része is a pusztulás sorsára jutott, a válságból való kilábalás gazdasági alapon nem lehetséges, szükséges hozzá ennek a kötőszövetnek a megerősödése, újraépítése. ?A jelenlevő ifjú művészek nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni teljesítményükkel is hozzá tudnak járulni ehhez a kilábaláshoz? ? tette hozzá.
A díjakat a zsűri tagjai, Molnár Piroska, a nemzet színésze, Eszenyi Enikő színész-rendező, a Vígszínház igazgatója, Takács Ildikó, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának tagja, Lovassy Tamás, az alapítvány kuratóriumának főtitkára és Káel Csaba rendező, a Művészetek Palotája vezérigazgatója adta át. Mellettük a zsűri tagja volt Balogh Gabriella, az FHB Bank igazgatóságának tagja és Bálint András színész-rendező, a Radnóti Színház igazgatója is.
 
A magyar zeneművészet kategóriában tíz fiatal zenész vehette át az idei Junior Prima Díjakat a Szépművészeti Múzeumban rendezett ünnepségen.
A Prima Primissima Alapítvány és a kategória társalapítója, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. hétezer euró pénzjutalommal járó díját az Anima Musicae Kamarazenekar, Balatoni Sándor orgonaművész, zeneszerző, a pécsi Piusz-templom másodkarnagya, Gyöngyösi Ivett zongoraművész, Kállai Ernő hegedűművész, Medgyesi Zsolt zongoraművész-jelölt, Szigetvári Dávid énekes, Szőke Nikoletta dzsesszénekes, Vörös Szilvia énekes, Tóth Péter zongoraművész és Zombola Péter zeneszerző kapta.
Baji Csaba, az MVM Zrt. vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy idén ötödik alkalommal ítélték oda a díjat, és ígéretet tett arra, hogy jövőre is a Demján Sándor kezdeményezésére elindult, fiatal tehetségeket támogató ügy mellé állnak.
Hangsúlyozta: azokat a fiatal művészeket ünneplik, akik talán előbb lehettek világhírűek, mint idehaza ismertek és elismertek. ?Célunk mégis az kell legyen, hogy itthon alkossanak, és a hazai közönség is láthassa, hallhassa őket.?
A zsűri elnöke, Batta András, a Zeneakadémia rektora arról beszélt, hogy a díjátadás az év egyik legboldogabb napja, nemcsak a díjazottak, hanem a testület és a tanárok számára is, hiszen fő hivatásuknak a tehetségek kibontakoztatását tekintik.
A zsűri (Baráti Kristóf hegedű-, Binder Károly és Bogányi Gergely zongoraművész, Devich János, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa, Jakobi László hangversenyrendező és Lakatos György fagottművész) idén is a bőség zavarával birkózott, 26 komoly jelöltből kellett a 10 díjazottat kiválasztania ? hangoztatta Batta András.
A Művészetek Palotájában péntek este Beethoven hegedűversenyét játszó Kállai Ernő helyett édesapja, a külföldön szereplő Szigetvári Dávid helyett volt tanára, Halmai Katalin és az ugyancsak külföldön lévő Tóth Péter helyett is édesapja vette át az elismerést.
 
A magyar sajtó kategóriában ötödször adták át 30 év alatti újságíróknak a Junior Prima Díjat.
A szakmai elismerés mellett hét ezer eurós támogatással is járó díjakat Gál-Döbörhegyi Anna (Blikk), Kőműves Anita (Népszabadság), Panyi Szabolcs (Véleményvezér blog), Tófalvy Tamás (kommunikációs szakújságíró, kultúrakutató, az eMasa korábbi munkatársa) és Váczi István (Figyelő) nyerte idén.
Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a díjátadás kapcsán elmondta: az információ napjainkban a szó legszorosabb értelmében vett értékké vált, az írott szónak pedig nagyobb súlya van, mint valaha. Éppen ezért az Erste Bank örömmel vesz részt a kezdeményezésben, és kifejezetten büszke arra, hogy évről évre hozzájárulhat a tehetséges fiatal újságírók szakmai elismertségének és anyagi függetlenségének növeléséhez.
Magyar sajtó kategóriában az öt fiatal újságíró számára ebben az évben a Kotroczó Róbert (RTL Klub), Murányi Marcell (Blikk), Weyer Balázs (origo.hu alapító), dr. Takács Ildikó és Lovassy Tamás (Príma Alapítvány), valamint Jelasity Radován és Danks Emese (Erste Bank) alkotta zsűri ítélte oda a díjat.
 
(Forrás: MTI)
(Fotó: doclerholding.com)